PRAHA, BRUSEL – Vyhrotená situácia v Českej televízii bola dôvodom včerajšieho prijatia veľvyslanca Európskej komisie v Prahe Ramira Cibriana na ministerstve zahraničných vecí. Prvému námestníkovi ministra a vyjednávačovi pre vstup do Európskej únie Pavlovi Teličkovi síce veľvyslanec netlmočil žiadne stanovisko komisie, ale Telička považuje už samotnú Cibrianovu žiadosť o urýchlené prijatie za istý signál, že komisia sa o túto otázku zaujíma. Podľa neho ide o nešťastnú a imidž poškodzujúcu situáciu, ktorú treba riešiť zmenou zákonov.
Hovorca Európskej komisie Jean-Christophe Filori medzitým v Bruseli vyhlásil, že komisia nepripisuje súčasnej kríze v Českej televízii a celkovému sporu o slobode médií v krajine príliš veľkú váhu a je presvedčená, že v tejto krajine ako nádejnom kandidátovi na členstvo v Európskej únii nakoniec zvíťazí demokracia. „Sme si istí, že česká demokracia, ktorá už v minulosti demonštrovala svoju silu, si nájde zdroje, ako prekonať a urovnať tento problém,“ povedal včera na tlačovej konferencii v Bruseli hovorca. Európska komisia situáciu veľmi pozorne sleduje a nový návrh zákona by mal túto situáciu zlepšiť, povedal bez upresnenia Filori. Predseda EK Romano Prodi by sa mal k situácii v českých médiách vyjadriť v najbližších dňoch.
Nový finančný riaditeľ Českej televízie Jindřich Beznoska dal na zasadnutí mediálnej komisie a kultúrneho výboru snemovne najavo, že vedenie ČT spojené s riaditeľom Hodačom je ochotné dať svoje funkcie k dispozícii, pokiaľ snemovňa odvolá Radu ČT. Odchod Hodača „považujem za nevyhnutnú súčasť riešenia situácie“ v televízii, povedala pri tejto príležitosti podpredsedníčka snemovne Petra Buzková (ČSSD).
Predseda snemovne Václav Klaus (ODS) už dopoludnia vyhlásil stav legislatívnej núdze, ktorý má umožniť rýchle parlamentné prerokovanie vládnej novely zákonov o ČT, Českom rozhlase a prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania. Tá predpokladá odvolanie Rady ČT. Ide o zrýchlené rokovanie, keď sa predloha schvaľuje hneď v prvom čítaní.
V dôsledku krízy v ČT už polícia dostala 27 trestných oznámení, vyšetrovanie ale zatiaľ neukázalo, že by bol spáchaný nejaký trestný čin. Trestné oznámenie na Hodača chce podať i minister kultúry Pavel Dostál preto, že Hodač prerušil stredajšie vysielanie jeho rozhovoru v programe „21“, ktorý vysielali riaditeľovi odporcovia. Podľa Dostála musí verejnoprávna stanica umožniť, aby od ministra bola verejnosť informovaná o rokovaní vlády, v opačnom prípade je porušený zákon. Minister teraz len čaká na vyjadrenie právnej kancelárie.
„Veľká dvojka“, premiér Miloš Zeman a predseda snemovne Václav Klaus zatiaľ Hodača na odstúpenie nevyzvali, ale ani sa ho žiadnym spôsobom nezastali. (val, čtk)