
Zeman a Gross si prestali odkazovať cez médiá a po dlhom čase sa stretli osobne. Výsledkom bola dohoda o neútočení. FOTO - ČTK
Nová česká vláda Stanislava Grossa bude už takmer s istotou aspoň dočasne pokračovaním vlády Vladimíra Špidlu bez Vladimíra Špidlu. Ide o variant, ktorý bol tesne po Špidlovom odstúpení považovaný za najmenej pravdepodobný.
Staronová koalícia však bude Špidlovou vládou aj tým, že pretrvajú všetky jej chyby. Trom vládnym stranám síce pokračovanie vyhovuje viac než predčasné voľby, ich názorové rozpory sa však vôbec nezmenšili.
Podpora vlastnej strany
Najväčším problémom zostáva rozpoltenosť vedúcej sily vlády, sociálnej demokracie. Gross, ktorý stranu teraz vedie, síce dokázal, že z nedostatku iného riešenia zatiaľ na jeho kroky prikyvuje aj vnútorná opozícia, ktorá Špidlu potopila, je však otázne, ako dlho vnútrostranícky zmier vydrží.
Gross sa preto snaží urobiť, čo je v jeho silách. V sobotu napríklad v exile na českomoravskej Vysočine navštívil bývalého premiéra a dnes svojho hlavného kritika Miloša Zemana. Chcel s ním vraj konzultovať súčasnú politickú a ekonomickú situáciu.
Zeman nedávno nazval Grossa mafiánom. Podľa českých médií však obaja v sobotu uzavreli akúsi dohodu o neútočení. V praxi to znamená, že Zeman prestane cez médiá Grossa kritizovať a členom strany radiť, ako by sa svojho vedenia zbavili.
Doterajšia vnútrostranícka opozícia od Grossa očakáva, že sa bude v politike vlády viac odrážať program sociálnej demokracie. To by v konečnom dôsledku napriek všetkému dušovaniu znamenalo koniec reforiem alebo ich oklieštenie na čisto kozmetickú úroveň.
Bývalý minister zahraničia a jeden z hlavných zemanovcov v ČSSD Jan Kavan napríklad chce byť pred vyjadrením podpory novej vlády ubezpečený, že sa nebudú privatizovať verejné služby a že sa budú zvyšovať iba priame dane (inak povedané chce výraznejšie zdaniť vyššie príjmy). To však odmieta aj rozumnejšia časť ČSSD a jednoznačne obe menšie koaličné strany, ktoré vyhlasujú za podmienku účasti vo vláde práve pokračovanie reforiem. Ich postoje a plány ľavice v ČSSD sú v reále nezmieriteľné. Osud Špidlovej vlády je toho dôkazom.
Program neznámy
Zaujímavá je úplná neochota politikov rokujúcich o novej vláde povedať čokoľvek o programe tejto vlády. Vraj je na to ešte čas a o programe nerokujú. To môže znamenať jedno: zverejnenie akéhokoľvek programu by znamenalo rozpad 101 väčšiny vlády v parlamente, v žiadnom prípade totiž nebude vyhovovať všetkým.
Podpredseda sociálnych demokratov Zdeněk Škromach v nedeľu liberálom a ľudovcom opäť pohrozil, že si jeho strana v zálohe drží možnosť menšinovej vlády podporovanej komunistami. Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že k nej skôr či neskôr dôjde.