Zdesenie, hanba, škandál, rozhorčenie sú slová, ktoré sa od včera vo Francúzsku skloňujú vo všetkých pádoch v súvislosti s piatkovým útokom skupiny mladíkov arabského pôvodu na mladú ženu, ktorú považovali za Židovku. Okrem samotného útoku sa rozoberá aj nečinné prihliadanie svedkov a celková ľahostajnosť spoločnosti voči prejavom rasizmu.
Ženu, ktorá cestovala s malým dieťaťom parížskym prímestským vlakom, napadlo šesť mladíkov s úmyslom okradnúť ju. Z jej dokladov si vyvodili, že je Židovka. Nožmi jej odrezali vlasy, potrhali na nej šaty a na brucho jej namaľovali tri hákové kríže.
Útok, o ktorom polícia informovala v sobotu, jednohlasne odsúdili politici na čele s prezidentom Jacquom Chiracom i predstavitelia náboženských organizácií a spolkov pre ľudské práva. Všetci zhodne hovoria, že v prejavoch rasizmu a antisemitizmu, ktoré už dlhšie trápia Francúzsko, bol prekročený ďalší stupeň. Nechýbajú prirovnania k nacistickým metódam.
Dnešná tlač píše o "plesni, ktorá sa šíri francúzskou spoločnosťou," situáciu označuje za kritickú a pripodobňuje ju k najhorším obdobiam francúzskej histórie. "Slovné prejavy antisemitizmu zľahostajneli, čo vedie k tomu, že sa stále častejšie prechádza k akciám," napísal denník Libération. Le Figaro uviedol, že z "ľahostajnosti našich spoluobčanov (voči rasizmu) beží mráz po chrbte."
Celkové ovzdušie naznačuje aj fakt, že až v nedeľu večer sa polícii prihlásili svedkovia útoku, a to iba dvaja.
Francúzsko bolo v posledných mesiacoch dejiskom množstva antisemitských útokov, ktoré viedli vládu k prijatiu represívnych i výchovných opatrení. Terajší útok bol spáchaný práve v čase, keď sa vláda zaoberala prijatím ďalších krokov v tomto smere, a deň potom, čo prezident Chirac vyzval spoločnosť, aby sa proti antisemitizmu a rasizmu vôbec postavila.
Chirac včera v dekréte o udelení milosti k nadchádzajúcemu štátnemu sviatku 14. júla po prvý raz vyňal z milosti páchateľov rasistických trestných činov.
Znepokojení sú však aj predstavitelia päťmiliónovej moslimskej obce, ktorej príslušníci sú často terčom diskriminácie. Jeden z jej vodcov Dalil Boubakeur označil útok za "dielo darebákov" a vyzval verejnosť, aby nedávala znamienko rovnosti medzi páchateľov a moslimskú komunitu ako celok. PAVEL ZAVADIL, čtk, Paríž