Kaspický prístav v Odese bude onedlho plný tankerov s ruskou ropou, ktorá takto bude hľadať nové odbytiská. FOTO - TASR
Kaspická ropa do Európy tak skoro nepríde. Ukrajina sa rozhodla využívať ropovod opačneBRATISLAVA - Ukrajinská vláda zablokovala prísun kaspickej ropy do Európy a na Slovensko. Jej transportná spoločnosť Ukrtransneft sa totiž nečakane dohodla s rusko-britskou ťažobnou firmou TNK-BP o tom, že ukrajinský ropovod Odesa-Brody sa nebude využívať na prepravu ropy z Kaspického mora do Európy. Ropa bude tiecť v ropovode opačným smerom - z Ruska do tankerov v odeskom prístave.
Existenciu dohody potvrdil TASR riaditeľ slovenskej reprezentácie Ukrtransneftu Mikuláš Rakovský a písali o tom aj Moscow Times a internetové vydanie CNN Money. "Situácia sa rapídne zmenila. Ukrajinská vláda sa dohodla na opačnom transporte ropy s rusko-britskou TNK-BP. Súčasnému vedeniu Ukrtransneftu sa javí výhodnejšia preprava ruskej ropy. Kaspická ropa je tak odblokovaná," povedal Rakovský.
Brody teda nebudú hlavným uzlom pre prísun kaspickej ropy do Družby, čo presadzovalo americké zoskupenie Chevron/Texaco, ale naopak z Družby sa tu bude ruská ropa dostávať do ropovodného systému ukrajinského.
Na úpravách Družby v takom rozsahu, aby sa na Slovensko mohla dostávať už nielen ruská, ale aj kaspická ropa, mala záujem aj slovenská vláda. Minister hospodárstva Pavol Rusko to presadzoval aj na rokovaniach so samotným vedením Transpetrolu. Rusko upozorňoval, že možnosť diverzifikovania dodávok ropy je pre krajinu veľmi dôležitá. Transpetrol, v ktorom 49 percent akcií ovláda aj ruský Jukos, ale oponoval, že takáto investícia v hodnote zhruba 65 miliónov dolárov nemusí byť efektívna.
Rusko-britské TNK-BP sa o ropovod Odesa-Brody zaujímalo už dávnejšie, avšak ukrajinská vláda sa predtým zameriavala na transport kaspickej ropy. Moscow Times informovali, že TNK-BP by podľa vyjadrení šéfky svojho informačného oddelenia Iriny Kovalčukovej mohli začať s dodávkami do ukrajinského ropovodu v poslednom štvrťroku tohto roka. TNK-BP by chcela ropovodom dodávať deväť miliónov ton uralskej ropy ročne počas najbližších troch rokov. "Teraz, keď je rozhodnutie schválené, musíme sa dohodnúť na presnej veľkosti budúcich dodávok a na všetkých detailoch," povedala Kovalčuková.
USA so širokým záujmom svojich firiem o kaspickú ropu sú však podľa Moscow Times proti transportu ropy z Brody do Odesy. Tvrdia, že to zvýši závislosť Ukrajiny od energie z Moskvy a zvýši to aj riziká vyliatia ropy do mora, keďže bude viac tankerov premávať po Čiernom mori k tureckému Bosporu.