BRATISLAVA - Slovensko a nové členské krajiny Európskej únie sú pre banky stále veľkým lákadlom. Zahraničné bankové skupiny už niekoľko rokov zarábajú viac na týchto trhoch, ako na západoeurópskych. Dôvodom je stále nízka miera zadlženosti domácností v krajinách strednej a východnej Európy a zvyk držať peňazie skôr v hotovosti ako na účtoch.
To je priestor pre bankové účty a úvery. Podľa analytickej spoločnosti Symsite Research čaká trh úverov občanom v krajinách V 4 v stredno- a dlhodobom horizonte veľký rozmach. "Bankové trhy v týchto krajinách majú veľký rastový potenciál, keďže v krajinách eurozóny je podiel bankových aktív na HDP v porovnaní s krajinami V 4 viac ako dvojnásobný," hovorí riaditeľ Symsite Research Vladimír Dohnal. Zaostávanie krajín V 4 je pritom väčšie pri úveroch ako pri vkladoch a zvlášť veľké sú rozdiely v oblasti úverov pre občanov.
Na nižšiu zadlženosť slovenských domácností v porovnaní s krajinami bývalej európskej pätnástky poukazuje vo svojej štúdii aj Unibanka. "Kým podiel záväzkov domácností na hrubom domácom produkte je v Európskej únii takmer 60 percent, v krajinách novej Európy je to len deväť percent," hovorí Debora Revoltella, analytička pre východnú a strednú Európu bankovej skupiny UniCredit, do ktorej patrí aj slovenská Unibanka. Podiel záväzkov slovenských domácností na celkovej ekonomike je pomerne nízky - 7,1 percenta.
Ekonóm Unibanky Viliam Pätoprstý však upozorňuje, že celková miera zadlženosti na Slovensku bude vyššia, keďže toto číslo nezahŕňa lízing ani splátkový predaj.
Aj keď sa objem úverov domácnostiam na Slovensku v uplynulých rokoch zvyšoval, v medzinárodnom porovnaní je naďalej nízky. Objem úverov na obyvateľa predstavoval podľa údajov Symsite Research ku koncu marca 420 eur, v Česku 732 eur a v Maďarsku 966 eur. (tc)