BRATISLAVA - Šéfovi Ústavu pamäti národa Jánovi Langošovi by mal mesačný plat výrazne klesnúť - zo 74-tisíc na 43-tisíc korún mesačne. Vláda už zajtra posúdi novelu zákona o pamäti národa, kde sa hovorí o odmenách pracovníkov ústavu. Doteraz ich výšku určovali stanovy ústavu, cieľom ministerstva spravodlivosti je, aby odmeňovanie stanovil priamo zákon.
Predseda správnej rady Langoš a šéf dozornej rady by po novom dostávali trojnásobok priemernej mesačnej mzdy. Ostatní členovia správnej a dozornej rady by brali dvojnásobok priemernej mzdy, čo je dnes necelých 29-tisíc korún. Výhrady k odmenám má sekcia ľudských práv a menšín Úradu vlády i ministerstvo práce.
Úrad vlády prirovnáva pôsobenie Ústavu k Národnému stredisku pre ľudské práva. Orgány obidvoch inštitúcií sa totiž tvoria podobne. Členovia správnej rady strediska pre ľudské práva majú nárok iba na náhradu cestovných výdavkov. Úrad vlády si preto myslí, že ani v prípade Ústavu pamäti národa by to nemalo byť inak.
Ministerstvo práce zasa navrhuje odvodiť výšku odmien podľa vzoru podobných verejnoprávnych inštitúcií. Odmeny by mali teda byť maximálne dvojnásobkom minimálnej mzdy, a skutočná výška by sa odvíjala od účasti na zasadnutiach.
Šéf ústavu by mal podľa ministerstva práce dostávať mesačnú odmenu vo výške štvornásobku minimálnej mzdy, teda asi 24-tisíc korún. Predseda dozornej rady a podpredseda správnej rady by dostávali trojnásobok minimálnej mzdy.
Hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides povedal, že návrh zákona pôjde na rokovanie kabinetu aj s rozpormi, a tam sa rozhodne. "Ministerstvo spravodlivosti trvá na tom, že výška odmeny by sa mala odvíjať od priemernej nominálnej mzdy v hospodárstve."
Výhrady k Langošovmu platu sa objavili ešte vlani a minister spravodlivosti Daniel Lipšic povedal, že navrhne zmenu. Langoš sa bránil, že jeho práca bude nebezpečnejšia ako práca ministra vnútra. "Budem sedieť takpovediac na sude s pušným prachom, ale bez takej ochranky, ako má on," hovoril. Čoskoro sa stal terčom brutálneho útoku. Ústav pamäti národa pripustil, že bitka mohla súvisieť s činnosťou ústavu, ktorý sprístupňuje materiály ŠtB verejnosti.
IGOR STUPŇAN