Pracovníci agentúr sú však presvedčení že práve oficiálne zisťovanie je pre ľudí bezpečnejšie. „Nikto by neriskoval, že podá o svojom bývalom kolegovi vyslovene negatívne a nepravdivé informácie. Mohol by sa tak vystaviť riziku žaloby za ohováranie,“ hovorí Elena Homolová z Appel Counselling. „Nedajú sa samozrejme vylúčiť emócie, ale konzultanti sú odborne pripravení ľudia a vedia vycítiť predpojatosť. Získané informácie musia byť vyvážené a fakty sa viackrát overujú.“
Konzultanti personálnych agentúr, ktorí referencie získavajú a vypracúvajú hodnotiacu správu, sú väčšinou psychológovia alebo sociológovia. Niekedy získavajú informácie o profesionálnych schopnostiach a pracovnom štýle vytipovaných kandidátov priamo u kolegov na predchádzajúcom pracovisku, inokedy študujú materiály, ktoré pracovník dostal pri výstupe z podniku. Pri štandardnom postupe uvedie sám kandidát mená bývalých kolegov, podriadených, či vedúcich, ktorí by o ňom mohli podať zasvätené informácie.
„My získavame informácie vždy z viacerých zdrojov a máme s tým dobré skúsenosti,“ hovorí senior konzultant Appel Counselling Rastislav Klempa. „V ľuďoch je akosi zakódované, že aj keď dávate referenciu na priateľa, nebudete jeho schopnosti nekriticky vyzdvihovať. Samozrejme, ak je rozhovor správne vedený. Ak človek nedokáže o niekom podať pozitívnu referenciu často rozhovor jednoducho odmietne a my už vieme, že sa musíme pozorne spytovať ďalej. Niekedy jednoducho vycítite, že človek nehovorí pravdu. Sme školení na to, aby sme to zistili, že niečo nie je v poriadku a tým pádom nie je referencia relevantná.“
Podľa agentúr sa zatiaľ táto služba u nás nerozvinula práve preto, že ľudia sa viac spoliehali na fungujúce neoficiálne mechanizmy. Ďalšou komplikáciou bol aj relatívne malý pracovný trh. „Teraz však situácia dozrieva na to, aby bol po takejto službe dopyt,“ hovorí Elena Homolová. „Preto s ňou prichádzame.“
„Firmy začínajú prichádzať na to, že neoficiálne dohadzovanie známych začína zlyhávať, a preto sa postupne upriamia na štandardizované služby, ktoré im ponúkame,“ dodáva Rastislav Klempa. Pre zahraničných manažérov je to zvyčajná vec.“
V zahraničí je bežné, že aj samotní uchádzači o pracovnú pozíciu sami zadávajú personálnym spoločnostiam, ktoré sa na to špecializujú, vypracovanie svojich vlastných referencií. Tie potom predložia pri vstupnom pohovore vo firme.
Autor: Monika Gáliková