Slavomír Polča z Prešova je vyučený remenár. Za jeden deň vyrobí jeden chomút. FOTO PRE SME - TOMÁŠ JESENSKÝ
Tohto roku predvádzalo v prekrásnom mestečku pod Tatrami, ktoré bolo v stredoveku sídlom štyridsiatich cechov a remeselných dielní, 200 remeselníkov.
Z roka na rok rastie aj záujem obdivovateľov. "Už teraz je jasné, že vlaňajší rekord 50-tisíc návštevníkov bude prekonaný," tešila sa včera ráno Adriana Saturyová.
Dostať možnosť prezentovať sa na festivale Európske ľudové remeslo je pre každého remeselníka poctou. "Dostal som sa sem ako náhradník pred tromi rokmi. Odvtedy ma každý rok pozývajú," hovorí Ján Trebula z Detvianskej Huty. Jeho vlastnoručne vyrobené fujary a píšťalky budia zaslúženú pozornosť. Spolu so synom Martinom vyhrávajú rezký odzemok: "Martin ešte len vŕta píšťaly. Postupne sa zaúča. A kde som sa to naučil ja? Môj ňaňko ma naučili. Bol dedinský kováč a pritom vyrábal píšťalky. Vyrezával som si píšťalky, keď som pásol kravy. Potom som si odfikol článok prsta na pravej ruke. Ňaňko ma podpichovali, že nikdy nebudem tak hrať ako on. A ja som sa zaťal," usmieva sa chlap v typickom detvianskom kroji. Jeho fujary už poznajú od Argentíny, cez Ameriku až takmer v celej Európe.
"Precestovali sme už takmer celý svet, ale s niečím podobným som sa ešte nestretol. Všade si môžete kúpiť hotové ľudové výrobky, ale nikdy som nevidel, ako sa vyrábajú. Aj som si skúsil ukuť podkovičku," hovorí Roger Carmel z Anglicka.
V stánku Ústredia ľudovej umeleckej tvorivosti deti vyrábajú bábiky zo šúpolia a motýľov z drôtu. Svoje výrobky si môžu odniesť domov. "Chcela by som si vyrobiť viac bábik. Budem sa o ne starať. Len neviem, či mi mamka zoženie šúpolie," hovorí päťročná Anka Gregorová z Košíc.
Aký je odkaz 14. ročníka festivalu Európske ľudové remeslo v Kežmarku? "Mňa k výrobe píšťal a fujár doviedla svojím spôsobom núdza, ale nebojím sa. Pozrite len okolo, koľko mladých remeselníkov tu je. Remeslo na Slovensku určite nevyhynie," zanôtil Detvan Janko Trebula.
MIKULÁŠ JESENSKÝ