FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
né poľské trhy v Jablonke a Novom Targu. V Krakove ich kúpia aj po 3,50.
"Poliaci nám ponúkali zemiaky aj do predajne po 5 korún, ale bez dokladov," prezradili v trstenskej predajni ovocia a zeleniny. "My ich nakupujeme z nášho veľkoskladu za cenu 11,90. Na kilograme máme zisk korunu." V predajni Verex v Nižnej predávali včera zemiaky v akcii po 14,90.
Konkurencia spoza hraníc silnie, prispela k tomu i legislatíva EÚ. Prebytky z poľnohospodárskej činnosti môžu od mája predávať u nás aj cudzinci. Na predaj väčšieho množstva už musia mať živnostenské oprávnenie. Dokázať, že nejde len o prebytky, je problém. "Možno by pomohlo, keby musel predajca dokázať schopnosť dopestovať toľko zemiakov, napríklad potvrdením o výmere pôdy," hovorí Ján Dilong, kontrolór Živnostenského úradu v Námestove. Zasiahnuť by podľa domácich obchodníkov mohli i samosprávy, nie vždy totiž Poliaci predávajú na povolených trhových miestach.
Po sťažnostiach na živelnosť predaja zemiakov z Poľska musela Štátna inšpekcia ochrany rastlín a semien Poľskej republiky urobiť rázne opatrenia. Od 1. júla sa na hranice vrátili ich inšpektori. "Kontrolujeme povinné označenie vriec etiketami, na ktorých musí byť vyznačená lokalita pestovania, pestovateľ, distribútor a zdravotná neškodnosť." Bez označenia tolerujú len prevoz na vlastnú potrebu. Zaznamenali už i prípady nelegálneho vývozu. "Prevozcovi sme nemohli uznať, že doma spotrebuje jeden a pol tony zemiakov."
Ako nám povedal zástupca riaditeľa Oddelenia hraničnej kontroly PZ v Trstenej Vladimír Krupa, Poliaci začali podnikať na Slovensku vo veľkom. Nezriedka sa stáva, že na výzvu domácich živnostníkov kontrolujú legálnosť podnikania susedov spoza hraníc na Orave. "Väčšinou ide o montáž plastových okien. Poľskí robotníci sa odvolávajú na možnosť voľného pohybu tovarov a služieb."
LÝDIA VOJTAŠŠÁKOVÁ