ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Záujemca o kúpu bytu či stavbu domu už nemusí mať ani korunu. Niektoré banky totiž začali ponúkať stopercentnú hypotéku a sľubujú prefinancovanie investície v plnej výške. To znamená, že zákazník môže dostať pôžičku v hodnote 100 percent zo založenej nehnuteľnosti. Ako prvá s takouto ponukou prišla VÚB banka, onedlho túto možnosť spustia aj ďalšie banky.
Doteraz banky ponúkali hypotéku maximálne do výšky 70 percent zo založenej nehnuteľnosti. Ak niekto teda založil kupovaný byt v hodnote dvoch miliónov korún, mohol dostať pôžičku maximálne 1,4-milióna korún. Zvyšných 600-tisíc si musel našetriť alebo si zobrať spotrebný úver, na ktorý sú však vyššie úroky.
Pri vyššej pôžičke však nesie banka aj vyššie riziko. Ak by totiž klient nebol schopný splácať pôžičku, pripadne založená nehnuteľnosť banke. Tá ju následne predá. Lenže väčšinou je to za nižšiu cenu, ako je jej úradná cena. Keďže doteraz mali banky 30-percentú rezervu, zarobili na tom, aj keď predali založenú nehnuteľnosť lacnejšie. Pri stopercentnej hypotéke sa však môže stať, že na predaji prerobia. Vyššie riziko si preto kompenzujú vyššími úrokmi.
VÚB ponúka stopercentnú hypotéku s rovnakým minimálnym ročným úrokom ako ostatné hypotéky od 5,99 percenta po odrátaní štátneho príspevku. Podľa analytikov však klient, ktorý chce pôžičku v rovnakej hodnote, ako je založená nehnuteľnosť, nemá žiadne finančné prostriedky. To zhorší jeho bonitu, a preto dostane úver s vyšším úrokom, ako keby žiadal menšiu pôžičku.
Stopercentnú hypotéku poskytuje aj Istrobanka. "Na 70 percent úveru sa vzťahuje úroková sadzba pre hypotekárne úvery od 5,75 percenta a na 30 percent úveru sa vzťahuje úrok 9 percent," povedala generálna tajomníčka Istrobanky Elena Penzes-Strobl. Ide teda skôr o kombináciu hypotekárneho a spotrebného úveru. Výhodou však je, že klient si nemusí vybavovať každý úver samostatne, ale obidva si vybaví ako jeden spoločný úver.