Pred štyrmi rokmi im totiž na peniaze určené pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu siahol exekútor. Ten vymáhal dlhy po skrachovanej zdravotnej poisťovni Perspektíva, ktorej nástupcom je Všeobecná zdravotná. "K prechodu dlhov nemôže dôjsť pred ukončením likvidácie poisťovne Perspektíva. Tá trvá dodnes. Okrem toho, podľa platného zákona nie je možné exekvovať poistné," vyhlásil hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne Milan Velecký.
Prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava III už dal pokyn na začatie trestného stíhania vo veci vydaných exekučných príkazov. Dohľad na exekútormi vykonáva na ministerstve spravodlivosti sekcia civilného práva. Jej riaditeľkou je Gabriela Sobolovská, ktorej syn Boris je súdnym exekútorom a vlani tiež exekvoval majetok Všeobecnej zdravotnej poisťovne za dlhy poisťovne Perspektíva.
Niektoré firmy uvedené do omylu exekútorom dali záležitosť prešetriť svojim právnikom. "Stále ešte nemáme definitívne stanovisko. Situáciu sme ešte neuzavreli," tvrdí Eva Gütlerová, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne, ktorá tiež prišla o poistné exekúciou. Podobný osud postihol aj VÚB, Whirlpool či Palmu-Tumys.
Od týchto podnikov Všeobecná zdravotná poisťovňa teraz vymáha poistné, ktoré na ceste medzi platiteľom a poisťovňou zhabal exekútor. Ministerstvo spravodlivosti, ktoré vykonáva dohľad na exekútormi, poisťovňu varuje, že ak bude pokračovať vo vymáhaní, môže ísť o bezdôvodoné obohacovanie. "My nezaplatené poistné zo zákona vymáhať musíme," oponuje Velecký zo Všeobecnej zdravotnej.
Podobný prípad sa stal na prelome rokov 2001 a 2002, keď exekútorovi zaplatilo z poistného pre poisťovňu 362 firiem. Poisťovňa od nich peniaze vymáhala, pričom 80 z nich sa proti tomu odvolalo. Zatiaľ v prvom prípade už Najvyšší súd SR rozhodol v prospech Všeobecnej zdravotnej poisťovne. (tv)