Upokojený roj sa zavesil na agát.
í obmedzujú. Hojnosť vytvára pohodu a neobmedzenosť plodových plôch. Zásoby a priestor teda predurčujú veľkosť zimujúceho včelstva. V strede mesiaca končíme s chovom matiek, lebo vitálnych trúdov ubúda. Dlhotrvajúce suché a teplé obdobie ničí zdroje znášok a jedným z následkov môže byť predčasné vyháňanie trúdov.
V júli dbáme, aby:
Plodisko včelstiev bolo celistvé. Panenské plásty a nedostavané medzistienky môžu blokovať matku v plodovaní. Preto ich treba včas odstrániť a vytvoriť celistvé jadro plodiska z tmavých plástov. Prestarnuté a poškodené plásty uložíme už teraz viac nabok plodiska.
Situácia na včelnici bola pokojná. Včelstvá kŕmime alebo podnecujeme za súmraku a pri "prebudení" sliedivosti zužujeme letáče. Z včelnice odstraňujeme včelstvá, v ktorých začala rabovka, a to vymetením alebo prevezením na inú včelnicu. Je pravdepodobné, že budú bez matky. Letáče zužujeme podľa potreby.
Včelstvá mali v blízkosti aspoň podnecovací zdroj znášky. Je to neskoršie vysiata slnečnica, tabak, lucerna či ďatelina. Zdroje pitnej vody musia byť v prijateľnej vzdialenosti. Ušetríme tým značné množstvá cukru potrebného na kŕmenie.
Včelstvá boli zdravé a silné. V žiadnom prípade sa už nepokúšame o zakladanie nových včelstiev odoberaním plodových plástov či zmetaním včiel. Do zimy by nedozreli.
Včelstvá mali matky, s ktorými budú zimovať. Najvýhodnejšia je výmena pomocou silného odloženca osadeného do medníka (nad mriežku), kde netreba odstraňovať starú matku. Včely si vyberú tú vhodnejšiu, ktorá bude určite mladšia. Po niekoľkých dňoch odstránime mriežku a včelstvo splynie.
Aby sa vo včelstvách nepremnožil klieštik. Náhodne kontrolujeme plodové plásty niekoľkých včelstiev. Ak uvidíme hoci aj jedného klieštika na jednej strane plástu, vo včelstve ich bude viac ako päťsto, ale môže ich byť aj tisíc. Takýto počet je príliš vysoký na to, aby sa včelstvo dostalo do zimovania v životaschopnej sile.
Ing. TIBOR JÓKAY