ak neboli použité prípravky účinkujúce proti vajíčkam. V takom prípade môžeme ošetrovať bežnými prípravkami proti vyliahnutým húseniciam - Decis 2,5 EC, EW 50 a 25 Flow, Karate 2,5 WG, Sumithion super, Zolone EC a Calypso 480 SC. Rovnaké prípravky, okrem prípravku Calypso, možno použiť aj proti obaľovačovi broskyňovému. V oblastiach ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce ošetrujeme po 17. júli . Upozorňujeme na dodržanie ochrannej doby pred zberom, a to najmä pri skorých odrodách broskýň.
Proti druhej generácii obaľovača jablčného je aktuálne ošetrovanie zatiaľ v najjužnejších okresoch, a to v období po 12. júli, prípravkami proti vajíčkam - Dimilin 48 SC, Insegar 25 WP, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Po 15. júli možno toto ošetrenie vykonať aj v nížinných okresoch Slovenska ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce. Ostatné prípravky bude možné použiť neskôr, približne o 7 až 10 dní, po vyvrcholení letu motýľov, kedy sa predpokladá hromadné liahnutie húseníc.
V prípade viniča upozorňujeme na ďalšie ošetrovanie, ktoré treba vykonať približne 2 týždne po odkvitnutí. Vo všetkých oblastiach je nevyhnutné zamerať sa na ošetrovanie proti múčnatke; v oblastiach s veľmi vysokými a častými zrážkami aj proti peronospóre, prípadne proti plesni sivej . Pri skorých odrodách ide o posledné ošetrenie, preto proti múčnatke a peronospóre v tomto prípade odporúčame ošetrovať paušálne, bez ohľadu na počasie. Proti peronospóre stačia kontaktné prípravky, napríklad meďnaté, proti múčnatke možno použiť kontaktné alebo systémové prípravky. Systémové prípravky odporúčame striedať. Počas jedného vegetačného obdobia by sa kvôli vzniku odolnosti choroby voči nim nemali použiť viac ako dva razy.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - OOR