Na druhý až tretí rok po výsadbe kvetov pribúda. FOTO - ARCHÍV
rok po výsadbe sa veľkosť a často aj počet kvetov znižuje. Zároveň sa zvyšuje počet rastlín napadnutých plesňami. Rastliny treba preto po troch až štyroch vegetačných obdobiach presadiť.
Spôsob výsadby a stanovište sú pre rast rozhodujúce. Uvádzame hlavné zásady, ktoré treba pri sadení dodržiavať:
o Najvhodnejší termín pre výsadbu je druhá polovica júla až prvá polovica augusta. Neskoršie výsadby sa negatívne prejavia v nasledujúcom roku. Vysvetlenie je jednoduché, kosatce potrebujú na rast koreňov teplo. V septembri sa už teplota pôdy znižuje, korene rastú pomalšie a do príchodu mrazov nestačia rastlinu dostatočne upevniť v zemi.
o Celý trs vyberieme s dostatočne veľkým koreňovým balom tak, aby sme zachovali čo najviac koreňov.
o Podzemky po obvode trsov, ktoré majú listy, odrežeme, odumreté podzemky odstránime. Listy skrátime asi na 12 až 15 centimetrov. Korene neskracujeme, iba odstránime poškodené a suché časti.
o Kosatce neznášajú zatienené miesta ani polotieň. Vyberáme čo najteplejšie a najsuchšie stanovište, pokiaľ možno mierne vyvýšené.
o Zem, do ktorej sadíme, musí byť priepustná, nesmie obsahovať rašelinu ani čerstvý hnoj.
o Jednotlivé rastliny vysádzame na miernu vyvýšeninu - 5 až 10 centimetrov nad okolitý terén, na ktorú dáme hrsť riečneho piesku. Na piesok položíme podzemok rastliny, korene rozdelíme na dve časti tak, aby splývali po stranách vyvýšeniny a prihrnieme ich zeminou. Horná časť podzemku musí byť nad povrchom pôdy.
o Ak je po výsadbe sucho, rastliny zalievame až dovtedy, kým zakorenia.
o Pred výsadbou ich namáčame do roztoku fungicídov. Zabránime tým vniknutiu a rozšíreniu plesní.
Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ