ca zase žiadajú Manilu o odchod ich jednotiek z krajiny.
Bulharský štátny rozhlas potvrdil, že ide o Ivajla Kepova a Georgiho Lazova. Podľa agentúry Reuters obaja unesení v Iraku pracovali pre nemenovanú bulharskú spoločnosť ako vodiči kamióna. V Mosule najprv vyložili tovar a potom vyrazili na cestu späť, počas ktorej boli prepadnutí. Nemáme v úmysle meniť svoju zahraničnú politiku, reagovalo Bulharsko na únos svojich občanov. "Bulharsko je štátom s predvídateľnou zahraničnou politikou a nie je možné očakávať, že túto politiku zmení pre tú či onú skupinu," vyhlásil minister zahraničia Solomon Pasi. Sofiu podľa neho zatiaľ nikto z únoscov nekontaktoval a nežiadal, aby sa z Iraku stiahlo asi 470 bulharských vojakov pôsobiacich v meste Karbalá.
V Iraku pred troma mesiacmi zahynul aj iný bulharský vodič. Ten prišiel o život pri útoku neznámych ozbrojencov na kolónu šiestich vozidiel na ceste spájajúcej juhoirackú Basru s metropolou Bagdadom.
Zarkávího skupina sa v minulosti prihlásila k vraždám dvoch rukojemníkov, jedného Američana a jedného Juhokórejčana.
Spojené štáty vyhlásili Zarkávího za spojenca al-Káidy a vypísali naňho odmenu 25 miliónov dolárov.
V Ramádí vo štvrtok zmizol aj iracký tlmočník pracujúci pre koaličné sily. "Videl som štyroch maskovaných mužov, ktorí ho donútili nastúpiť do auta," citovala včera agentúra AFP jedného zo svedkov. Bezprostredne po únose sa k činu nikto neprihlásil.
Únosy zvyšujú tlak na irackú vládu, ktorá prebrala kompetencie 28. júna, ale ešte stále je závislá od 160-tisíc väčšinou amerických bezpečnostných jednotiek.
(čtk, reuters)