Predseda výboru pre tajné služby amerického Senátu Pat Roberts (vpravo) a viceprezident výboru Jay Rockefeller. FOTO - REUTERS
Ústredná spravodajská agentúra podľa nej preháňala a nevšímala si správy, ktoré to naznačovali. CIA sa tak podľa Senátu nielen mýlila, ale politikov aj verejnosť zavádzala. Nerobila to však na príkaz prezidenta Georgea Busha.
Kritika výboru sa čakala a určite Bushovi nepomôže v boji o znovuzvolenie. Správa však nehovorí o jeho zlyhaniach. Preháňaním Bieleho domu a vypichovaním len katastrofických scenárov sa zaoberá iná komisia. Jej správa môže byť pre Busha ešte zničujúcejšia. V nej by sa totiž malo hovoriť o konkrétnych chybách politikov.
V prípade správy o tajných službách je ich vplyv až druhotný: všetci tušia, že Bushovi a spol. vyhovovalo, že CIA dochádzala k záverom, že Saddám je hrozbou, priamy nátlak Bieleho domu sa zatiaľ nepodarilo dokázať. Vyslovene ho odmieta aj text včera zverejnenej správy a rovnako George Tenet, ktorý zajtra oficiálne končí na čele CIA.
Pred rokom a pol CIA opakovala, že Saddám Husajn má zbrane hromadného ničenia. Na základe jej podkladov vystúpil minister zahraničia Colin Powell v Bezpečnostnej rade OSN s informáciami o pojazdných laboratóriách na chemické a biologické zbrane, o uráne a zmiznutých hlaviciach. Dodnes sa nič z toho nenašlo. Nepotvrdili sa ani správy, že Irak pracoval na vývoji jadrovej zbrane.
Správa Senátu je pokračovaním stále ostrejšieho sporu medzi demokratmi a republikánmi. Kým pre demokratov je to ďalší dôkaz, že Bushove tajné služby a Bushov Biely dom zámerne klamali verejnosť. Pre republikánov je to len potvrdenie, že všetky tajné služby na celom svete sa v prípade Iraku pomýlili. Opakujú, že o zbraniach v Iraku boli presvedčení aj tí, ktorí tvrdo bojovali proti vojne.
Republikáni aj demokrati sa však dokážu zhodnúť, že celá agentúra podľahla dojmu, že Irak je zlo, a to aj napriek tomu, že nemala žiadne dôkazy, ktoré to potvrdzovali. Dokážu sa takisto zhodnúť, že CIA nedostatočne informovala Biely dom a Kongres a slabo vysvetľovala pozadie svojich informácií. Tam to však končí.
Správa je potvrdením mesiace starého odhalenia, že tajné služby nezvládli posledné kritické udalosti: 11. september a Irak. V podobnom duchu sa nepochybne budú niesť aj ďalšie dve správy Kongresu. Aj preto odchádza Tenet. Naďalej však nik nedokáže presvedčivo potvrdiť, že za zlyhanie CIA nesie priamu vinu Bush. I keď pre voľby úplne stačí, že si to stále viac Američanov myslí.
MATÚŠ KOSTOLNÝ