Opäť spolu - vľavo je najmladšia Belinda, Mika a ich rodičia Hitomi Sogová a Charles Jenkins. FOTO - REUTERS
Neobyčajná rodina sa včera dočkala. V indonézskej Jakarte sa stretla po 21 mesiacoch Japonka Hitomi Sogová, ktorú uniesli v roku 1978 severokórejskí špióni, jej americký manžel, od roku 1965 žijúci v Severnej Kórei, a dve dcéry, čo sa narodili a doteraz žili v najizolovanejšej krajine na svete.
Najprv sa objali manželia. Soga, ktorá sa do vlasti mohla vrátiť v roku 2002, ho bozkala a povedala "Gomennasai", čo znamená po japonsky prepáč. Potom povedala staršej dcére Mike to isté, ale po kórejsky. Z mladšej Belindy vyhŕklo po kórejsky "mama", napísal japonský denník Mainichi s odvolaním sa na sprevádzajúcich členov delegácie.
Charles Jenkins mal na obleku a dcéry na blúzkach pripnuté červené odznaky s podobizňou severokórejského vodcu. Sprevádzal ich severokórejský predstaviteľ.
Indonéziu vybrali ako neutrálnu pôdu. Jenkins do Japonska nemôže, pretože by ho vydali Spojeným štátom podľa zmuvy medzi Tokiom a Washingtonom. Pre Američanov je dezertér, čo potvrdil začiatkom júla aj šéf diplomacie Colin Powell. Indonézia zmluvu o vydávaní so Spojenými štátmi nemá.
Rodinu sleduje celé Japonsko a jej príbeh čiastočne zatienil aj vyrovnané parlamentné voľby naplánované na zajtra. Hviezdou je najmä Hitomi, ktorá sa rada vyjadruje poeticky a píše básne. "Keby som mala krídla či bola vtákom, mohla by som lietať a zobrať svojich späť so sebou," písala po návrate. Médiá si pred cestou do Indonézie všímali každý detail. Aké kúpila darčeky, koľko si zobrala kufrov.
Ťažšie to mali novinári s Jenkinsom. Dlho sa nádejali, že s pomocou jeho psa zistia, či je rozhodnutý sa do Pchjongjangu rýchlo vrátiť (psa do Indonézie nezoberie), alebo zostať v zahraničí (pes pocestuje). Američan prišiel na letisko bez psa - ukázalo sa, že je už mŕtvy.
Risknú to a presunú sa spolu do Japonska? Alebo si vyberú bezpečnejší, ale oddelený život - Sogová v Japonsku, možno aj s dcérami, a otec v Severnej Kórei? Po čom túžia dievčatá vychovávané v komunistickej krajine?
Japonská verejnosť túži po návrate, Jenkins by tam však bol ohrozený. Napriek tomu Sogová už vopred tvrdila, že sa do vlasti chce vrátiť s celou svojou rodinou. Na rozhodnutie majú dosť času, hotel v Jakarte je objednaný bez časového obmedzenia.
Dohoda medzi Japonskom a Amerikou o Jenkinsovi nie je vylúčená, v najbližsom čase je ale nepravdepodobná. Milosť dezertérovi Bush pred voľbami a počas irackého konfliktu, keď sú mimo vlasti desaťtisíce vojakov, nedá.
Okolnosti Jenkinsovho prebehnutia pritom nie sú jasné. Považovali ho za verného vojaka, do Severnej Kórey ho mohli uniesť aj nepriateľskí vojaci. V Pchjongjangu učil angličtinu a jeho rodinu režim zneužil na propagandu - tvrdili, že ušli do KĽDR za lepším životom.
MAREK CHORVATOVIČ