FOTO - REUTERS
Bezpečnostná bariéra medzi Izraelom a západným brehom je podľa včerajšieho rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora OSN v Haagu v rozpore s medzinárodným právom, porušuje ľudské práva Palestínčanov a židovský štát by ju mal zbúrať. Mal by zaplatiť aj kompenzácie Palestínčanom, ktorým pri budovaní bariéry zabral pôdu, a 14 z 15 sudcov - proti výroku hlasoval americký zástupca - si takisto myslí, že Izrael výstavbou bariéry nesledoval len svoje bezpečnostné záujmy. V skutočnosti podľa nich ide o vytýčenie novej hranice: Izrael totiž stavia múr aj na palestínskych územiach, ktoré zabral v roku 1967.
Sudcovia sa vyjadrovali len o tej časti bariéry, ktorá ide za hranicu Zelenej línie.
Znamená to, že súd nenamieta proti výstavbe bariéry na izraelskej pôde. Na to ani nemá právo - výstavba bariéry v Izraeli je vnútorná vec Izraela.
Zlá správa pre Izrael
Rozhodnutie súdu je nezáväzné, ale politicky významné a pre Izrael to nie je dobrá správa. Židovský štát od februára, keď súd zasadal prvýkrát, tvrdí, že rozhodnutie nebude rešpektovať. Podľa Jeruzalema totiž súd nemá právo vo veci rozhodovať. Myslia si to aj Američania a väčšina európskych štátov. Neznamená to však, že sa celý prípad pre Izrael skončil.
Práve naopak, Palestínčania, ktorí sa teraz cítia ako morálni víťazi, sa budú snažiť kauzu držať čo najdlhšie v pozornosti svetovej verejnosti. Očakáva sa, že sa s pomocou arabských štátov pokúsia zvolať mimoriadne zasadanie Valného zhromaždenia OSN alebo budú presadzovať rezolúciu požadujúcu zbúranie múru v Bezpečnostnej rade. Tam však ich snahy narazia - Washington vraj prisľúbil Jeruzalemu, že takúto rezolúciu bude blokovať. Hlasovanie amerického sudcu tomu nasvedčuje.
Diplomatickú ofenzívu pripravuje aj Izrael napriek tomu, že v tomto prípade je jeho pozícia komplikovaná. Podľa denníka Jerusalem Post bude argumentovať hlavne tým, že Palestínčania bariéru len zneužívajú na odvrátenie pozornosti od ich neschopnosti reformovať samosprávu a vysporiadať sa s teroristami. Jeruzalem tvrdí, že múr je výhradne bezpečnostnou záležitosťou a židovský štát ho v prípade mieru odstráni. Počet úspešných pokusov teroristov preniknúť na západný breh na miestach, kde je múr, klesol o 90 percent.
Ide sa ďalej
Praktické dôsledky včerajšieho rozhodnutia haagskeho súdu však budú minimálne. Izrael bude vo výstavbe toho, čo nazýva protiteroristickým plotom, (Palestínčania berlínskym múrom) pokračovať. Jediný, kto by ho mohol skutočne zastaviť je Najvyšší súd štátu Izrael. Ten koncom minulého mesiaca nariadil zmeniť trasu bariéry tak, aby viac rešpektovala humanitárne potreby Palestínčanov. Potvrdil však, že bariéra je prostriedkom na zaistenie bezpečnosti.
Armáda už navrhla novú trasu bariéry, aby naplnila rozhodnutie Najvyššieho súdu. Zmení sa zrejme aj prístup na pôdu Palestínčanov.