Vtáčí ostrov patrí medzi chránené územia vodného vtáctva. Rozšliapnuté hniezda však svedčia o tom, že ľudia zákaz vstupu na ostrov ignorujú.
FOTO - AUTORKA
ORAVSKÁ PRIEHRADA - Na Vtáčom ostrove zničia každoročne návštevníci v mesiacoch máj a jún aj štvrtinu očakávaného potomstva vzácnych druhov vtákov.
Ľudia nerešpektujú zákaz vstupu na ostrov. "Nachádzame tu mnoho zničených násad, pri čo len trocha menšej pozornosti sa totiž šliapnutiu do hniezda nedá vyhnúť," vysvetľuje Róbert Trnka, riaditeľ Správy CHKO Horná Orava v Námestove. "Úhyn mláďat však spôsobuje i plašenie hniezdiacich vtákov, vajíčka často zachladnú." Ochranári môžu narušiteľom vtáčieho územia udeliť pokutu až do výšky 2000 korún, nemôžu tu však byť stále. Ako príklad vandalizmu povedal Trnka správanie sa malých detí, keď sa vajíčkami navzájom triafali.
Vtáčí ostrov bol vyhlásený za chránené územie vodného vtáctva pred tridsiatimi rokmi. Smrekový a borovicový porast, umelo vysadený pri stavbe priehrady však dorastal a vodné vtáctvo, hniezdiace na zemi, odtiahlo. Záujem o atraktívnu lokalitu prejavili podnikatelia a investori, proti komerčným aktivitám sa postavili ochranári. Vypracovali projekt, získali peniaze zo Svetovej banky na obnovu a rozvoj, začali rúbať.
Argumenty odporcov, že ostrov sa odstránením porastu rozpadne a vtáctvo tu už aj tak nezahniezdi, sa nenaplnili. "Práve naopak, plytký koreňový systém smrekov spôsoboval podmývanie stromov, ich padanie a vytrhávanie brehov," vracia sa k rušným časom Róbert Trnka. "Vypočítali sme, že tým sa rozloha ostrova zmenšila o 15 percent. Dnes brehy spevňujú korene vŕby."
Rok po úprave terénu tu zahniezdili čajky smejivé, ohrozené rybáre riečne, kalužiaky červenonohé, cíbiky chochlaté, kuliky riečne, kalužiačiky malé. Neskôr i čajka sivá, ostrov sa stal po piešťanskej Sĺňave jej druhou hniezdnou lokalitou na Slovensku, na Oravskej priehrade sa zapáčilo aj čajke bielohlavej, ktorá hniezdi iba na štyroch miestach Slovenska.
Práce ochranárov sa ani po vytvorení vtáčej oázy neskončili. Na ostrove treba kosiť, pripravovať ďalšie hniezdiská, ale aj zbierať odpadky.
LÝDIA VOJTAŠŠÁKOVÁ