ých investícií. Podľa článku vo štvrtkovom vydaní nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung s názvom "Rakúsko láka nemeckých investorov" rokuje ABA v súčasnosti s 331 záujemcami. Z toho je 117 nemeckých firiem, zamýšľajúcich založiť alebo rozšíriť výrobnú prevádzku v tejto alpskej republike. Frankfurter Allgemeine Zeitung uvádza výroky konateľa ABA Reného Siegla, že do konca roku chce zrealizovať vyše 100 investičných projektov.
Austrian Business Agency sa vlani podarilo zmeniť negatívny trend. Prvý raz po dvoch rokoch zaznamenala zvýšený prílev zahraničných investícií do Rakúska. Z 82 vlaňajších investorov, ktorí dovedna preinvestujú 1,275 miliardy eur, bolo 43 nemeckých. Rakúsky denník Die Presse však konštatuje s mierne sklamaným podtónom, že v spomínaných 82 podnikoch vzniklo iba 1819 nových pracovných miest.
ABA vznikla v roku 1981. Dosiaľ prišlo jej zásluhou do Rakúska takmer 800 podnikov, z toho necelých 300 z Nemecka. ABA je štátnou agentúrou, ktorá poskytuje svoje služby zahraničným záujemcom úplne zadarmo. Na svojej webovskej stránke uvádza päť výhod Rakúska ako ekonomickej investičnej lokality: Rakúsko predstavuje most zo západnej do východnej Európy, je prvotriednym miestom pre vedecko-výskumné aktivity, jednotkové mzdové náklady sa v Rakúsku znižujú, pracujú tu kvalifikovaní a motivovaní zamestnanci a vládne tu nízka štrajková pripravenosť robotníkov.
Predstavitelia ABA sú presvedčení, že záujem o Rakúsko ako investičnú lokalitu vzrastie v dôsledku reformy daňového systému. Viedenská vláda pravého stredu pod vedením kresťanského demokrata Wolfganga Schüssela presadila od prvého januára budúceho roku zníženie dane z príjmu právnických osôb zo súčasných 34 na 25 percent a zatraktívnila daňové podmienky pre koncerny. Týmto reagovala podľa náhľadu ekonomických odborníkov na reformy daňového systému v nových členských štátoch Európskej únie, najmä na rovnú daň na Slovensku.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov