"Od apríla, keď Slovensko ešte nebolo v Európskej únii, do júna stúpli ceny celkovo len o 0,6 percenta. Vývoj teda potvrdil, že vstup do únie neviedol k žiadnemu celoplošnému zdražovaniu," poznamenal ekonomický poradca ministra financií Martin Bruncko. "Veľmi podstatné je aj to, že v tomto období stúpli ceny potravín a nealkoholických nápojov o menej ako percento. Navyše, ich rast sa v júni ďalej spomalil," dodal.
Potraviny v júni zdraželi o pol percenta, pod čo sa podpísalo najmä drahšie ovocie - hlavne kivi, jablká a banány. Nealkonápoje mierne zlacneli. Drahšie ako v máji bolo aj fajčivo, doprava, vzdelávanie či hotely a reštaurácie. Naopak, zlacnelo vybavenie domácností.
"Zlou správou pre ceny potravín je nedostatok niektorých druhov tovarov, napríklad masla. To sa môže premietnuť do ich ceny. Avizované je i zdražovanie bravčového mäsa," hovorí analytička ČSOB Silvia Čechovičová.
Keby sa obavy zo zdraženia masla, smotany a bravčového splnili a ich ceny narástli o 30 percent, podľa prepočtov SME by to zvýšilo výdavky občanov o 0,6 percenta. Priemerný tisíckorunový nákup by teda zdražel o šesť korún.
Za celý prvý polrok boli ceny na Slovensku o 8,2 percenta vyššie ako v rovnakom období minulého roka. "Na tento rok odhadujeme priemerný medziročný nárast cien o 7,6 percenta," myslí si ekonóm Tatra banky Elizej Macho. V budúcom roku, keď sa už nebudú ďalej deregulovať ceny energií, očakáva výrazné zníženie inflácie. "Náš odhad na rok 2005 sa pohybuje pod úrovňou 3,5 percenta," povedal. Keby sa tento scenár naplnil, ročný rast cien by sa priblížil roku 2002, keď Slovensko zaznamenalo rekordne nízku 3,3-percentnú infláciu.