Chorobami z povolania veľmi často trpia baníci. Patria k nim aj Milan Novakov, Miloslav Černý a Karol Herceg. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Po nedávnej zmene zákonov sa renta 55-ročného bývalého baníka zmenšila z 5300 korún mesačne na 587. Keď prišiel o čiastočný invalidný dôchodok, jeho rodina sa ocitla vo vážnej finančnej kríze. "Kým si vyslovene nenesiete hlavu pod pazuchou, nemáte nárok ho získať," hovorí o nových predpisoch na priznanie dôchodku. "Odvolal som sa proti rozhodnutiu Sociálnej poisťovne a oni dali toto odvolanie na súd. Čakám na jeho verdikt."
Žena má šesťtisícový dôchodok, aby rodina vyžila, z Česka sa k nej presťahovala svokra. "Sama však platí okolo dvoch tisícok mesačne za lieky," hovorí Novakov. Dodnes má s chrbticou problémy. Nevydrží dlho stáť, keď umýva riad, musí sa hlavou oprieť o kuchynskú linku.
Bývalý kolega Miloslav Černý zas robil v bani strelmajstra. Z práce si odniesol ochorenie kolenných kĺbov. Lekár ho hodnotí ako ťažký - tretí stupeň. "Nik si nevie predstaviť, čo práca v bani znamená. Tri-štyri hodiny vŕtať na kolenách, po ležiačky, neraz vo vode a štyridsaťstupňovej teplote."
Ako čiastočný invalid dostáva 4 900 korún a bojí sa, ako sa skončí jeho preskúšanie v Sociálnej poisťovni. Pracuje v jednom prievidzskom podniku, zamestnať sa musela i manželka - dôchodkyňa. Majú päť detí. "Dali mi palicu, ale keď prídem do roboty, schovávam ju. Asi budem robiť, kým nepadnem," hovorí Černý.
Dnes 57-ročný Karol Herceg má vážne ochorenie sluchu. Pri kombajnových prácach v bani dosahuje hluk až 180 decibelov. S chorobou z povolania odišiel v roku 1991 do dôchodku, prehodnocovania sa obáva aj on.
KVETA FAJČÍKOVÁ