BRATISLAVA - S návrhom utvoriť v parlamente vyšetrovacie komisie prišlo v tomto roku prvé HZDS, s konkrétnou podobou ústavného zákona však túto stranu predbehol Smer. Ten chce návrh po konzultáciách s ostatnými parlamentnými stranami predložiť na najbližšej schôdzi parlamentu, povedal predseda Smeru Róbert Fico.
Predseda poslaneckého klubu HZDS Viliam Veteška povedal, že ich strana má pripravený vlastný návrh na september. Ak sa návrhy nebudú zhodovať, "budeme podporovať tú časť odlišností, ktoré by mali znamenať zlepšenie kvality", povedal Veteška.
Parlamentné vyšetrovacie komisie by mali mať možnosť vyšetrovať veci, ktoré sú vo verejnom záujme a patria do pôsobnosti parlamentu. Sem podľa Fica spadá napríklad kontrola rozhodnutí vlády.
"Takáto komisia by mohla skúmať aj kauzy ako odpočúvanie, skupinka, kauzy okolo SIS či privatizačné rozhodnutia vlády," povedal poslanec Smeru Róbert Kaliňák.
HZDS ešte v máji uvažovalo o tom, že vypočúvanie pred komisiou by malo byť verejné, návrh Smeru hovorí o neverejnom. Rozdiel je aj v počte poslancov, ktorí môžu požiadať o utvorenie komisie, podľa HZDS by ich malo stačiť 30, Smer rozmýšľa medzi 50 alebo 75 poslancami.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic je proti vyšetrovacím komisiám. Podľa neho ich majú v štátoch, kde je prokuratúra súčasťou výkonnej moci - aby parlament mohol viesť vyšetrovanie nezávislé od vlády. U nás je prokuratúra nezávislá, preto by ich zriadenie bol u nás neštandardný krok.
Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos povedal, že strana návrhy preskúma. O komisiách "neodmietame hovoriť". Aj poslanec Jirko Malchárek za ANO povedal, že "v princípe proti ich zriadeniu nič nenamietame", dôležitá bude konečná podoba návrhu.
"Podľa mňa ešte nedozrela doba na vyšetrovacie komisie," myslí si Peter Miššík z SDKÚ a predpokladá, že návrh nepodporí ani jej klub.
Čo obsahuje návrh ústavného zákona Smeru
* parlamentné vyšetrovacie komisie by mali vyšetrovať veci verejného záujmu, ktoré patria do pôsobnosti Národnej rady,
* komisie zriaďuje predseda parlamentu na návrh 50 alebo 75 poslancov,
* komisie by mali mať právo predvolávať a vypočúvať svedkov, ako aj priberať znalcov a tlmočníkov, získavať potrebné podklady a nevyhnutné vysvetlenia,
* rokovanie vyšetrovacej komisie by malo byť neverejné,
* komisia by mala mať právo na informácie, ktoré sú predmetom bankového tajomstva, po súhlase predsedu parlamentu,
* komisia by nemala mať oprávnenie vznášať trestné obvinenie ani ukladať tresty,
* výsledok šetrenia oznámi v parlamente a navrhne prijať uznesenie,
* zistenia by mali viesť k vyvodeniu politickej zodpovednosti.