Prezident Ivan Gašparovič (vpravo) hovoril s Bélom Bugárom (vľavo) a Gyulom Bárdosom aj o chýbajúcom veľvyslancovi.
FOTO SME - PAVOL MAJER
ata amatéra," povedal včera Gašparovič.
Prezident odmietol úvahy médií v posledných dňoch, že mal s Devínskym nezhody na Univerzite Komenského alebo že si v Budapešti želá národne orientovaného človeka. "S pánom Devínskym nemám žiadny spor a nikdy som nebol na fakulte a univerzite v čase, keď on bol univerzitný funkcionár. Nikdy mi nebol nadriadený ani ja jemu," povedal.
Od vlády zatiaľ prezident nedostal žiadny personálny návrh a "aj pán Devínsky možno dopredu niečo rozprával, čo nie je pravda". Nemá tip na veľvyslanca, ale ak mu vláda návrh predloží, "okamžite to budem realizovať".
Fakt je, že Česko-Slovensko a neskôr Slovensko v Maďarsku už dlhé roky nereprezentovali kariérni diplomati, ale vedci a politici ako Rudolf Chmel, Eva Mitrová, Arpád Tarnóczy a Štefan Markuš. Za Mečiarovej vlády, keď bol Ivan Gašparovič šéfom parlamentu, stal sa veľvyslancom v Budapešti práve poslanec HZDS Tarnóczy.
Prezident na otázku SME, či aj vtedy nesúhlasil s Tarnóczym, alebo odvtedy zmenil názor, odpovedal, že on o diplomatoch nerozhodoval. "Vtedy som vôbec nemal ani tušenie, kto do Maďarska pôjde."
Hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga hovorí, že ministerstvo "víta" prístup hlavy štátu, aby sa veľvyslancami stali kariérni diplomati, a preto "radi vyjdeme v ústrety". Na otázku, prečo potom rezort diplomacie ponúkol prezidentovi práve Devínskeho, Tomaga odvetil: "Ja sa nebudem vyjadrovať, či sme mu ho ponúkli. Nie je zaužívanou praxou medializovať žiadne meno."
Ministerstvo zahraničia mieni problém vyriešiť ešte cez leto. Slovenská ambasáda v Budapešti nie je obsadená už dva roky.
O probléme veľvyslanca včera hovoril s prezidentom aj šéf SMK Béla Bugár. Podľa neho dva roky je taká dlhá doba, ktorú si Slovensko nemôže dovoliť, pretože ide o partnera, ktorý je tiež členom NATO a Európskej únie a "citlivého suseda", s ktorým sme v histórii nemali vždy najlepšie vzťahy.
IGOR STUPŇAN