Na karlovarské premietanie filmu Michaela Moora Fahrenheit 9/11 prišlo viac ľudí, ako je miest na sedenie vo veľkej sále hotelu Thermal. Po skončení snímky, ktorá získala Zlatú palmu na festivale v Cannes, diváci tlieskali. Reakcie na film však neboli len pozitívne.
"Film mohol byť kratší," povedal dokumentarista Martin Dostál. Dodáva, že bežné publikum nie je schopné rozlíšiť, čo sú fakty a čím si s ním filmár zahráva a špekuluje. "Je to pacifistický a šikovný film, mám však pocit, že skutočne veľkým dielom to nie je. Hovorí sa tu síce o dôležitých veciach, ale myslím si, že hlavne pasáž, v ktorej sa hovorí o Iraku, bola pre Moora veľkým sústom. Nie som si istý, či jeho úplný pacifizmus obstojí," povedal režisér Jan Hřebejk. "Fahrenheit 9/11 sa mi páčil. Mnoho ľudí namieta, že to nie je príliš dokumentárny film, že je zafarbený a nakrútený tak, aby prezentoval režisérov názor. Ale ja si myslím, že takéto filmy sú dobré tiež," hovorí programátor Michal Levý z Prahy. Pracovník Slovenského filmového ústavu Štefan Vraštiak bol otrasený. "Tento film musí svojím svedectvom, výpoveďou a otrasným zobrazením reality v Iraku veľmi silno zapôsobiť na každého diváka. Je to totálne deprimujúci obraz, dobre, že existuje," povedal. Pripúšťa, že ide o zámerný protiklad americkej propagandy. "V tom prípade môže byť tvorca i neobjektívny," dodal.
V USA má Fahrenheit 9/11 vysokú sledovanosť. Stal sa šlágrom predminulého víkendu, premietal sa v 868 kinosálach. To je pri dokumentoch rekordné číslo. S výnosom 21,8 milióna dolárov (570 miliónov korún) sa dostal na siedme miesto. Na film sa prišlo pozrieť aj niekoľko politikov z opozičnej demokratickej strany. "Tento film poukazuje na mnoho otázok, o ktorých Američania diskutujú. Najmä na to, ako bol Bush od začiatku svojho pôsobenia v prezidentskom úrade zahladený do rákosky," povedal demokrat Terry McAuliffe.
"Moore je agent-provokatér. Vie, ako všetko zinscenovať," povedal filmový publicista z Los Angeles Howard Suber.
Na Moorov dokument zareagovali aj politickí komentátori. "Či už to niečomu prospeje, alebo nie, Moorov portrét súčasného amerického prezidenta Georgea Busha ako muža, ktorý nemá príliš veľký prehľad, a ktorý je vo vleku saudskoarabských ropných záujmov, dokázal verejnosť osloviť," pripomínajú Financial Times. "Ešte pred rokom by jeho protivojnová tiráda bola s dešpektom označená za celkom okrajový politický počin. Teraz sa mu však podarilo dotknúť samotnej duše amerického národa." (čtk, tasr)