
Monumentálne plátno Iľju Glazunova. FOTO - ČTK
Už v sovietskych časoch bývali rady na obrazy ruského maliara Iľju Glazunova vraj väčšie než na Lenina do mauzólea. Jeho výstavu v moskovskej galérii Manéž videli milióny ľudí. Trvalo však mnoho rokov, než sa dočkal svojej vlastnej galérie v ruskej metropole. Priamo naproti Chrámu Krista Spasiteľa mu moskovské vedenie teraz venovalo trojposchodový dom, kde bude mať stálu expozíciu vyše päťsto jeho prác.
"Poďte, ste prví návštevníci tohto chrámu umenia. Toto je môj Dostojevskij, tu sú moje rané diela. Nikto ma neuznával. Nadávali mi do avantgardistov, pretože som nezodpovedal vtedajším predstavám o socialistickom realizme. Dnes mi nadávajú do reakcionárov a tvrdia, že nerozumiem avantgardnému umeniu," vysvetľuje. Zo svojej novej galérie má zjavne radosť. Určitú trpkosť, že na ňu musel čakať tak dlho, však nezaprie. "Nikdy som nemal s mocipánmi dobré vzťahy. Som burič," povedal.
Glazunov, sedemdesiatštyriročný autor monumentálnych plátien Mystéria 20. storočia, Ničenie chrámov počas Veľkonočnej noci, Večné Rusko, alebo Bože, chráň Rusko tvrdí, že vo svojich dielach chce zobraziť dejiny ľudstva. Pracuje na nich od 70. rokov a niektoré boli dokončené len nedávno. Lenin, Hitler, Stalin, Einstein, Solženicyn, Jeľcin, Gorbačov, Reagan či Gagarin sú na nich zobrazení v spoločnosti demonštrujúcich davov, prostitútok a kupliarov.
"Chcem ukázať mravný úpadok, búrku a chaos, ktoré sprevádzajú naše dejiny," vysvetľuje. Jeho diela sú preplnené symbolikou. Murárske znaky, červené päťcípe hviezdy a hákové kríže sa prelínajú s heslami z protivládnych mítingov, pravoslávnymi nápismi, ikonami a tvárami svätcov. Glazunov o sebe tvrdí, že je monarchista. Neznáša vraj komunistov, ale aj demokraciu odmieta. Je presvedčený, že Rusku nepriniesla nič dobré. "Som monarchista a som za obrodenie veľkého Ruska. Nie som ani nacionalista, ani šovinista. Chcem však, aby Rusko bolo bohatou, rozkvitnutou krajinou. Keď bude Rusko slabé, zle dopadne," varuje. "Rusko bolo za cára prosperujúcou krajinou, zatiaľ čo dnes trie biedu. Nesmiete sa nechať oklamať moskovskými výkladmi a reklamami na vložky a čokoládové tyčinky v televízii. Pozrite sa, ako žije ruská dedina," hovorí.
Podľa neho vo svete nebude rovnováha, dokiaľ sa Rusku nevráti niekdajšia sila a moc. Prezident, ktorý je zvolený na štyri roky, je podľa neho ako gejša, ktorú si zákazník najme na tri dni. "Naša vlasť je rozkradnutá, prelieva krv nevinných ľudí, oligarchovia rozpredávajú prírodné bohatstvo, krásne ruské dievčatá sa ponúkajú ako prostitútky, kšeftuje sa s malými deťmi a médiá zaplavili pornografie," pohoršuje sa nad súčasnými praktikami.
Glazunov tvrdí, že každé jeho plátno je výzvou moci a politikom, ktorí podnecujú tieto nešváry. V galérii, ktorá by mala byť otvorená v tomto roku na jeseň, sú zhromaždené nielen Glazunovove diela, ale aj jeho veľká zbierka ikon a kultových predmetov. Necíti však vraj, že by mu za to bol niekto vďačný.
"Daroval som vlasti všetky svoje práce. Mohol som ich predať, poslať do Ameriky. Ja však chcem, aby ich videli ľudia v mojej krajine. Žiadnu podporu od mocenských orgánov však nemám. Nikto na mňa už síce netlačí, ale ani ma nepodporuje. Nepozývajú ma ani do kultúrnych programov v televízii. Asi nie som pre ruskú spoločnosť dostatočne kultúrny," sťažuje si.
Dodáva však, že satisfakciou je pre neho záujem o jeho obrazy u jednoduchých ľudí. Žiadny umelec vraj dosiaľ v Rusku nemal na svojich výstavách toľko návštevníkov ako on.
Autor: ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk