o výboru (USOC), o politicky najtvrdšie hry v ich viac ako storočnej histórii.
"Nie sme obľúbencami sveta," povedal predseda USOC Bill Martin. Zopakoval názor, že najlepším bezpečnostným opatrením pre amerických športovcov bude dobré správanie a trochu zdržanlivosti vo chvíľach víťazstva. "Snažíme sa naučiť náš tím správnemu počínaniu, ale aj tak to budú pre nás veľmi tvrdé olympijské hry," dodal.
Niektorí jeho kolegovia uvádzajú, že neznášanlivosť voči USA nebola nikdy v histórii taká veľká ako pred Aténami a majú po ruke hneď niekoľko prípadov. Keď sa napríklad pred tromi mesiacmi v mexickom Jalisku márne usiloval americký futbalový tím v kvalifikácii, ozývalo sa z obecenstva pri hymne bučanie a dokonca pokrik "Usáma, Usáma" v narážke na vodcu teroristickej skupiny al-Káida. Piskotom a pokrikmi zase privítali diváci americký tím, keď vstupoval v Dominikánskej republike na štadión na otvorení minuloročných Panamerických hier.
Aby sami športovci nezhoršovali protiamerické nálady, odporúča im olympijský výbor správať sa zdržanlivo vo chvíľach víťazstva, čo sa však stretlo s kritikou tlače ako prejav ustupovania a slabosti. "Každý čin našich športovcov bude mať politický rozmer. Preto žiadame športovcov, aby sa správali zdržanlivo," trvá na svojom Martin.
Športovci preto dostávajú lekcie gréckej kultúry a slušného správania sa od známeho mediálneho poradcu Mika Morana, ktorý im vraj vštepuje, že nie je čas na veľké oslavy v prípadoch, keď budú USA na olympijských hrách dominovať. "Niekedy menej znamená viac," apeluje Moran.
Aj americká futbalová hviezda Mia Hammová, ktorá chce po olympiáde skončiť s aktívnou kariérou, si je vedomá zmeny verejnej mienky. Ale vraj sa nemá zabudnúť na to, prečo sa olympiáda koná.
"Ako športovci budeme opatrní. Ale nesmieme dopustiť, aby sa nás zmocnil strach a aby sme zabudli na dôvod, prečo sme tam a prečo sme na tom tak tvrdo pracovali," zdôraznila Američanka považovaná za najlepšiu futbalistku histórie.
(čtk)