BRATISLAVA - Predseda parlamentu Pavol Hrušovský a šéf výboru pre európske záležitosti Tibor Mikuš z HZDS sú presvedčení, že na pôde nového výboru sa nebudú odohrávať súboje medzi koalíciou a opozíciou. O fungovaní nového výboru včera obaja politici diskutovali niečo vyše hodiny.
Už na augustovej schôdzi by mal parlament zvoliť 11 členov výboru. Hrušovský sa prikláňa k názoru, aby personálna skladba výboru zodpovedala pomerom v parlamente zo začiatku volebného obdobia. Ak by základom na zloženie výboru mali byť súčasné počty v politických kluboch vrátane veľkej skupiny nezávislých poslancov, koalícia by sa v eurovýbore ocitla v menšine, opozícia by tak mohla diktovať vláde, aké pozície má zastávať v Bruseli.
Hrušovský povedal, že neuvažoval o tom, kto bude mať vo výbore väčšinu, lebo mu ide najmä o "kvalitu prijímaných rozhodnutí". Výbor "bude prijímať pozíciu za celú Slovenskú republiku", a preto ho považuje za taký dôležitý, že sa "tu nebudú odohrávať nejaké opozično-koaličné zápasy".
Podobne sa vyjadril aj Mikuš, keď povedal, že výbor nebude kolbišťom strán, ale bude posudzovať problémy z pohľadu Slovenska. Na poznámku, že vláda a koalícia sa budú snažiť presadzovať vo vzťahu k Európskej únii vládny program, čo nemusí opozícii vyhovovať, Mikuš odvetil: "Vláda má mať taký program, ktorý bude v záujme občana."
Jednoznačne nie je vyriešená ani otázka, či majú byť rokovania eurovýboru verejné. Hrušovský i Mikuš sa prikláňujú k názoru, že s vylúčením verejnosti sa bude rokovať len o utajovaných skutočnostiach alebo "o veciach, ktoré ešte nebudú zrelé".
Výbor by mal byť k dispozícii 9 zamestnancov. Úzko by mal spolupracovať aj s inými parlamentnými výbormi a ministerstvami. Hrušovský je za to, aby jeho členovia mohli byť členmi aj iných výborov s tým, že by mali aj náhradníkov.
Výbor nebude prijímať záväzné pozície pre vládu pri jej rokovaniach v Bruseli vždy. Chce mať vplyv len na niektoré témy, ktoré bude považovať za dôležité a politicky citlivé. Hrušovský spomenul napríklad oblasť zdravotníctva, poľnohospodárstva či sociálne otázky. (sp)