Ak cestujete do zahraničia na cestovný pas, nezabudnite si overiť jeho platnosť. Väčšina krajín totiž vyžaduje, aby bol pas platný minimálne na dĺžku pobytu v krajine, niektoré dokonca trvajú na tom, aby bol platný aj nejaký čas po skončení pobytu (aj šesť mesiacov).
Letná turistická sezóna sa už začala a mnohí sa chystajú na dovolenky do zahraničia. Vstupom Slovenska do Európskej únie majú naši občania rovnaké práva voľného pohybu a pobytu v rámci členských krajín, ako občania ostatných členských štátov únie. Na území druhého členského štátu sa môžu zdržiavať počas 6 mesiacov na základe platného občianskeho preukazu alebo cestovného pasu. V prípade pobytu, ktorý presahuje 15 dní, však môže členský štát vyžadovať od občana prihlásenie sa k pobytu.
K cestovaniu do vzdialenejších krajín treba stále cestovné pasy a niekde aj víza. "Ak si klineti vyberú zájazd do niektorej z krajín s vízovou povinnosťou, pracovníci cestovnej kancelárie ich na to vždy upozornia," hovorí Mária Gálová z cestovnej kancelárie Satur. Podobne ako vo väčšine cestovných kancelárií poskytnú klientom rady a formuláre na vydanie víz. Víza do krajín, kde nie je potrebná osobná účasť či rozhovor, za klienta aj vybavia.
Kto chce cestovať v lete do USA, Kanady či Austrálie, mal by myslieť na to, že víza je potrebné začať vybavovať aspoň mesiac dopredu. "Už neplatí ako v minulosti, že ak má klient kúpený zájazd, uľahčí mu to vybavovanie víza," upozorňuje Gálová.
Na víza treba myslieť aj pri návšteve destinácií ako Thajsko, Mexiko či Seychelské ostrovy - tu však vybavovanie nie je až také zložité, väčšinou stačí vyplniť príslušný formulár, zaplatiť poplatok, prípadne doložiť fotografie.
Víza treba aj do navštevovaného Egypta, netreba ich však vybavovať na Slovensku - stačí o ne požiadať pri prechode hraníc.
"Každá krajina má svoje pravidlá hry, ako dlho treba pred cestou o víza požiadať, aké podmienky musí žiadateľ spĺňať, koľko musí byť pas platný po návrate domov. Preto je dobré sa o vízovej povinnosti informovať ešte pred dovolenkou."
Práve vízová povinnosť totiž môže človeka ukrátiť o zľavnenú dovolenku v exotických krajinách. "Pokiaľ si kúpite last minute do krajiny, kde nepotrebujete víza, jednoducho sa zbalíte, odveziete na letisko a idete. Ak však potrebujete víza, je to problém. Stáva sa nám, že klient nemôže absolvovať last minute preto, že potrebuje vízum a nie je dostatok času na jeho vybavenie," hovorí Gálová.
Ak sa chystáte do Dánska, zoberte si pas
Z informácií na internetovej stránke ministerstva zahraničných vecí je zrejmé, že v Schengenskom priestore sa môžu občania Slovenska voľne pohybovať počas 90 dní v priebehu polroka (pobyt v rôznych krajinách sa sčítava).
"Občanom Slovenska sme odporučili, aby v prvých mesiacoch po vstupe do únie nosili so sebou pasy. V prvých mesiacoch totiž ešte nemusia mať na každom hraničnom oddelení vzor nášho občianskeho preukazu," hovorí Zuzana Kmeťová z ministerstva vnútra.
"V krajinách únie je možné cestovať s občianskym preukazom, okrem niektorých štátov, ako je Dánsko, ktoré nechce akceptovať náš občiansky preukaz, pretože tam nie je údaj o štátnom občianstve. Ale v zásade platí, že by mali rešpektovať občianske preukazy," tvrdí konzulárne oddelenie ministerstva.
Podľa odporúčaní cestovnej kancelárie Satur je však lepšie pri návšteve niektorej z krajín Schengenu cestovať na cestovný pas. V súvislosti s cestovaním na občiansky preukaz už totiž zaznamenali niekoľko problémov.
Členovia Schengenu
Rakúsko Belgicko Dánsko Fínsko Francúzsko Nemecko Island Taliansko Grécko Luxembursko Holandsko Nórsko Portugalsko Španielsko Švédsko Víza do známych dovolenkových destinácií
Ak cestujete do zahraničia s väčšou cestovnou kanceláriou, pravdepodobne vám víza vybavia priamo zamestnanci cestovky (netýka sa to prípadov, keď musíte požiadať o víza osobne, ako napríklad do USA či Kanady). V cestovných kanceláriách, ktoré víza nevybavujú, alebo pri individuálnej turistike si musíte víza vybaviť sami na príslušných ambasádach a konzulátoch. Koľko stoja a za ako rýchlo sa dajú vybaviť?
Austrália
Ak chcete cestovať do Austrálie, musíte mať cestovný pas platný minimálne tri mesiace po predpokladanom ukončení pobytu, platné víza, dodržiavať platné colné predpisy, byť v dobrom zdravotnom stave a bezúhonný. Tieto podmienky deklarujete vyplnením tzv. vstupnej karty. Vízum udeľujú austrálske zastupiteľské úrady vo Viedni a vo Varšave, jeho vydanie trvá asi 10 dní. Od 1. júla je možné žiadať o turistické víza cez elektronický systém na www.immi.gov.au za 65 AUD. Poplatok na ambasáde 45 eur.
Bahamy
Občania Slovenska potrebujú na vstup do krajiny platný cestovný doklad a víza. Žiadosť o víza bolo možné podať na veľvyslanectve Veľkej Británie so sídlom v Bratislave, ktoré však bolo zrušené. Informácie vám podá Veľvyslanectvo Veľkej Británie vo Viedni.
Brazília
Napriek tomu, že v novembri 2003 bola podpísaná dohoda o zrušení vízovej povinnosti, stále potrebujeme pri vstupe do tejto krajiny víza. Dohoda totiž ešte musí prejsť komplikovaným schvaľovaním v brazílskom parlamente. Víza vydáva Veľvyslanectvo Brazílskej federatívnej republiky vo Viedni, vydanie trvá 3 dni. Doložiť treba vyplnenú žiadosť, pas, jednu fotografiu, rezerváciu letenky a potvrdenie o zamestnaní. Žiadateľ o víza je povinný preukázať finančnú solventnosť. Poplatok je 37,50 eura.
Čína
Potrebujete platný cestovný pas (o 6 mesiacov dlhšie, ako je predpokladaný čas pobytu) a vízum. Vízum možno získať na Veľvyslanectve Čínskej ľudovej republiky v Bratislave, stačí doložiť dve fotografie, pas s voľnou stranou, potvrdenie o ubytovaní a vyplnený formulár. V prípade individuálnej turistiky od vás môžu vyžadovať doklad o zabezpečení výdavkov spojených s pobytom v ČĽR. Vydanie trvá 1 týždeň a poplatok je 1 250 Sk.
Spojené arabské emiráty
Na vstup treba platný cestovný pas a vízum. Vízum sa vybavuje priamo cez hotel, v ktorom sa ubytujete, ten sa stáva vaším garantom počas pobytu v emirátoch. Hotel pošle formulár a na letisku vám vystavia vstupnú kartu, ktorú je potrebné pri odchode zo SAE odovzdať. Poplatok je približne 50 eur.
Jamajka
Žiadosť o vízum je možné podať na Veľvyslanectve Jamajky so sídlom v Berlíne. Vízum je taktiež udeľované pri vstupe do krajiny priamo na letisku po vyplnení príslušného formulára.
Kanada
O víza sa žiada na Veľvyslanectve Kanady vo Viedni, vízové formuláre sú však dostupné aj v Kancelárii Kanadského veľvyslanectva v Bratislave. K žiadosti o turistické vízum je potrebné priložiť platný cestovný doklad, doklad potvrdzujúci finančné zabezpečenie počas pobytu, doklad potvrdzujúci úmysel zostať v Kanade len dočasne (spiatočná letenka), potvrdenie o zamestnaní, pozývací list a poplatok vo výške 75 CAD korún, ktorý nie je refundovateľný a uhrádza sa na účet do ČSOB na Slovensku. Dĺžka vybavovania je individuálna, 1 týždeň až mesiac.
Keňa
Víza na 3 mesiace stoja 40 eur, vybavujú sa na veľvyslanectve Republic Kenia vo Viedni. Cestovný pas musí byť platný aspoň 3 mesiace po predpokladanom ukončení pobytu v Keni. Odporúča sa medzinárodný očkovací preukaz. Nemusíte preukazovať financie na obdobie pobytu. Potrebujete pas, fotografiu, potvrdenie od CK a formulár.
Madagaskar
Pre vstup do krajiny potrebujete platný cestovný pas, vízum, spiatočný cestovný lístok a potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici pri ceste z infikovanej oblasti. O vízum môžete požiadať na ktoromkoľvek zastupiteľskom úrade Madagaskaru, môžete ho však získať aj na medzinárodnom letisku v Antananarivo za 35 USD (jeden vstup) a 40 USD (viacnásobný vstup). Musíte doložiť platný pas, vyplniť žiadosť o vízum, predložiť 1 fotografiu pasového formátu a kópiu plánu cesty, ktorú vyhotoví cestovná kancelária.
Maldivy
Vízum je možné získať priamo na letisku po prílete na Maldivy, za poplatok 40 eur. Úrady vyžadujú pri vstupe preukázať dostatočné finančné prostriedky na zabezpečenie pobytu vo výške 25 USD na osobu a na deň.
Malajzia
Na vstup do krajiny vám stačí len platný cestovný doklad SR, s platnosťou minimálne 6 mesiacov dlhšou, ako je obdobie pobytu, resp. 6 mesiacov od prekročenia štátnej hranice.
Nový Zéland
Potrebujete platný cestovný doklad (platiť musí minimálne 3 mesiace po plánovanom odchode z krajiny), dobrý zdravotný stav a bezúhonnosť (tieto podmienky deklaruje cudzinec vyplnením tzv. vstupnej karty) a víza. Víza sa vybavovali na Ambasáde Veľkej Británie v Bratislave, ale po jej zrušení sa dajú vybaviť na veľvyslanectve v Berlíne.
Rusko
O vydanie ruského víza môžete požiadať na konzulárnom oddelení Veľvyslanectva RF v Bratislave. Stojí 1 300 korún, vybavuje sa 1 týždeň. K žiadosti o vízum je potrebné predložiť vyplnený a osobne podpísaný vízový dotazník, fotku pasového formátu, platný cestovný pas s prázdnou stránkou určenou na víza. V prípade zájazdu, vybavovaného cez cestovnú kanceláriu, je potrebné predložiť voucher a potvrdenie o prijatí turistu od ruskej cestovnej kancelárie.
Seychely
Víza už nie sú potrebné, stačí vám povolenie na vstup, ktoré získate po príchode na Seychely. Podmienkou na udelenie povolenia na vstup je platný cestovný doklad, spiatočná letenka, potvrdenie o zabezpečení ubytovania a zodpovedajúce finančné zabezpečenie pobytu.
Thajsko
Od 29. decembra 2002 je pre občanov Slovenska zrušená možnosť získania víz na letiskách po prílete do Thajska, musíte si ho vybaviť doma, a to na honorárnom konzuláte Thajska v Bratislave. Stoja 1 260 korún, vybaviť sa dajú za 3 dni. Platnosť cestovných dokladov musí presahovať platnosť víz. Potrebný je formulár a fotografia.
Tunisko
Ak cestujete do tejto krajiny v rámci organizovaných zájazdov, nepotrebujete na vstup na územie Tuniska vízum. Stačí vám platný cestovný pas. Vízum potrebujete len v prípade, ak nejde o organizovaný pobyt, vybavuje sa na Veľvyslanectve Tuniska vo Viedni za poplatok 5 eur.
Zdroj: www.foreign.gov.sk CK Satur