BRATISLAVA - Slovenská informačná služba chcela utajiť pred sprístupnením spis Jozefa Šestáka, ktorý sám o jeho sprístupnenie požiadal. Šesták dnes pracuje ako štátny radca na ministerstve zahraničných vecí.
Podľa informácií SME nechcela SIS sprístupniť spis, ktorý na Šestáka viedla komunistická rozviedka - prvá správa ŠtB. Bolo v ňom totiž, že rozviedka využívala Šestáka ako takzvaného typovača.
Pred rokom 1989 mal komunikovať so západnými diplomatmi, hlavne americkými, písať pre rozviedku ich charakteristiky a tá sa potom rozhodovala, či sa pokúsi nejakého diplomata naverbovať, teda získať na spoluprácu.
SIS sa oficiálne nechce k veci vyjadriť. SIS údajne prekážalo, že v spise sú mená stále existujúcich a pracujúcich amerických diplomatov a zverejnenie ich mien by mohlo spôsobiť nevôľu zahraničia. Nepríjemné by mohlo byť vraj aj to, že v charakteristikách sa vyskytovali rôzne chúlostivé veci zo súkromia diplomatov.
V spise však nie je zmienka o tom, že by sa ŠtB podarilo podľa Šestákových odporúčaní nejakého západného diplomata naverbovať. Okrem toho sú pri sprístupnení spisu aj tak začiernené všetky mená tretích osôb a osobné údaje. Opísané sú iba skutky.
Šesták okrem toho, že robil pre rozviedku, pracoval aj pre 12. správu ŠtB - kontrarozviedku. Proti sprístupneniu spisu kontrarozviedky SIS neprotestuje, tam ho podľa Cibulkových zoznamov viedli pod krycím menom Rudolf.
Šesták, ktorý je momentálne v zahraničí, odmietol na otázky SME reagovať slovami: "Nemám chuť." Pracoval ako diplomat za socializmu, bol štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí za Mečiarovej vlády, dnes je na ministerstve ako štátny radca.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga na otázku, či ministrovi Eduardovi Kukanovi neprekáža, že človek s takouto minulosťou pracuje v jeho rezorte, povedal: "K personálnej politike sa ministerstvo nevyjadruje, ale prísne dodržiava a rešpektuje zákon o ochrane utajovaných skutočností." To, v akej oblasti Šesták ministrovi radí ako štátny radca a aký má plat, Tomaga odmietol zverejniť.
Slovensko je dnes spojencom USA. To, že Šesták udával amerických diplomatov, ministerstvu neprekáža, lebo s touto témou "súčasné vzťahy s USA nesúvisia".
Analytik Spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson považuje za neprijateľné, ak má Slovensko "v svojich službách človeka, ktorý predtým pracoval proti Spojeným štátom". Na takéto tvrdenia však treba najprv vedieť, "čo je obsahom spisu a aké charakteristiky podával", myslí si Samson.
Mečiar bol proti sprístupneniu Šestákovho spisu
Ústav pamäti národa vždy informuje SIS, aký spis ide sprístupniť. Ak SIS nesúhlasí, môže sa obrátiť na výbor pre ľudské práva. Ten v stredu prvýkrát rozhodoval o sprístupnení spisu Jozefa Šestáka. Výbor neprijal platné uznesenie, čím vlastne nechal rozhodnutie na Ústave pamäti národa. Ten spis zrejme sprístupní. Členom výboru pre ľudské práva je aj predseda HZDS Vladimír Mečiar, ktorý bol podľa informácií SME na strane SIS. (mož)