BRATISLAVA – Výsledky regionálnych volieb budú pre politické strany viac záležitosťou imidžu ako vplyvu, ktorý získajú ich zástupcovia v krajoch Slovenska. Najväčšia pozornosť sa sústreďuje na voľbu županov. O tento post sa uchádzajú aj kandidáti, ktorí nie sú v regióne všeobecne známi. Preto je pravdepodobné, že voliči sa budú orientovať podľa toho, ktoré strany kandidátov podporujú.
Súboj osobností sa odohráva predovšetkým v Bratislavskom kraji medzi hercom a podnikateľom Ľubom Romanom a právnikom Milanom Čičom.
Nezávislí kandidáti sú nespokojní, že pozornosť na seba pútajú najmä nominanti politických strán. Najväčšiu šancu z nezávislých má prezidentov poradca Ján Bílek, ktorý kandiduje v Košickom kraji.
Sociológ Marián Velšic si myslí, že predvolebná kampaň je z pohľadu občana neprehľadná. „Občan nemá z minulosti skúsenosť s takýmto typom volieb. Zrejme bude pre niektorých problémom rozlíšiť spôsob voľby županov a poslancov. Otázne je, či vôbec ľudia pochopili základné otázky – čo bude úlohou županov a čo úlohou poslancov regionálnych samospráv. Zrejme je to dané aj tým, že v kampani sa predovšetkým kladie dôraz na propagáciu županov,“ povedal Velšic. Za nedostatok považuje, že občan prvýkrát uvidí volebný lístok až vo volebnej miestnosti.
Informácie o kandidátoch môžu občania počas predvolebnej kampane získať len z letáčikov, plagátov, billboardov či novín, kampaň v elektronických médiách je podľa licenčnej rady zakázaná. Rada v čase kampane od 14. novembra do 1. decembra monitoruje všetky väčšie médiá. „Na svojom zasadaní v utorok rada zistila, že by mohlo dôjsť k porušeniu zákona v STV, TV Markíza a Rádiu Okey, kde aj rozhodla o začatí správnych konaní s tým, že vysielatelia nám majú okamžite dodať svoje stanoviská,“ povedala riaditeľka kancelárie licenčnej rady Jarmila Grujbárová.
Autor: IGOR STUPŇAN, hr