BRATISLAVA – Členovia bývalých vlád dodnes odmietajú vrátiť odmeny, ktoré dostali, aj keď o tom zákon vôbec nehovorí. Ide o 9,2 milióna korún. Aj podľa správy Najvyššieho kontrolného úradu im boli odmeny poskytnuté nad rámec zákona. Predseda NKÚ Jozef Stahl včera hovoril aj o neoprávnených nákupoch áut na Krajskom úrade v Prešove, o chybách v hospodárení na krajských úradoch a v štátnych zdravotných ústavoch Prešov a Košice.
„Rozhodol som sa odmeny nevrátiť, pretože boli vyplatené v súlade so zákonom,“ hovorí bývalý minister financií Miroslav Maxon. Vedúca úradu ministerstva financií ho pred rokom vyzvala „právne nenáležitým“ listom, aby odmeny vrátil, odvtedy sa nič nedialo.
Maxon spomenul aj prípad bývalého ministra spravodlivosti Liščáka, ktorý vyhral súd o odmeny s ministerstvom spravodlivosti. Podľa vedúceho úradu tohto ministerstva Daniela Lipšica však rozhodnutie okresného súdu nie je ešte právoplatné a súd rozhodoval podľa nesprávneho zákona.
Ministerstvo spravodlivosti sa proti rozhodnutiu odvolalo.
Od podpredsedov bývalých vlád aj úrad vlády vymáha vrátenie odmien súdnou cestou. Vrátila ich už celá súčasná vláda.
Paušálne náhrady sú vrátené
Tak ako neoprávnene podľa NKÚ dostávali členovia vlády odmeny, tak poberali štátni tajomníci a šéfovia ústredných orgánov štátnej správy neoprávnene paušálne náhrady.
„Keď sme zistili, že nie je isté, či sú paušálne náhrady vyplácané v súlade so zákonom, vrátil som ich. Je to už história,“ povedal vedúci Úradu vlády Tibor Tóth. Stalo sa tak ešte pred kontrolou z NKÚ. Peniaze vrátili alebo vracajú aj ostatní štátni úradníci.
Štátny tajomník lieta lietadlom
Pri kontrolách zistil NKÚ podľa J. Stahla aj to, že štátny tajomník ministerstva financií Vladimil Podstránsky používa lietadlo na súkromné účely.
„Je zaujímavé, že pána Stahla zaujíma len jeden štátny tajomník. Okrem toho ja mám na to zmluvu s ministerstvom a väčšinou letím v súvislosti s pracovnými činnosťami,“ povedal Podstránsky. Lietanie má zdaňované ako naturálny príjem.
Stahl by sa podľa neho mal zaoberať vážnejšími problémami, lebo tu nejde o rozpor so zákonom.
Polačko nedal školám a kupoval autá
Kontrola potvrdila, že Krajský úrad v Prešove nakúpil osobné autá audi a nissan napriek tomu, že nedostatočne využíval aj ten vozidlový park, ktorý už mal k dispozícii.
„Na druhej strane neakceptoval konkrétne požiadavky škôl, a tak nemohli byť riešené najmä viaceré havarijné stavy v oblasti školstva,“ píše NKÚ. Každej zo škôl by stačila aj desatina z ceny auta. Jozef Polačko pre Rádio Twist povedal, že nemohol použiť peniaze na opravy škôl, lebo na ne neboli pôvodne určené.
Polačko je predsedom regionálneho zväzu SDKÚ. Podľa generálneho sekretára strany Ivana Šimka táto vec nemá so stranou nič spoločné. Stanovy SDKÚ neumožňujú napríklad vylúčiť člena za podobný postup v jeho štátnej funkcii.
Premiér Dzurinda luxusný automobil Polačkovi zobral už dávnejšie a svoj postup považoval za rázny. Auto dnes slúži ministerstvu vnútra. Podľa hovorcu Jozefa Sitára ho budú ako náhradné vozidlo používať členovia vlády a zahraničné návštevy.
Zdravotníci si pomáhajú, ako vedia
Aj v zdravotných ústavoch NKÚ zistil porušovanie finančnej disciplíny. V Košiciach i Prešove o viac ako milión korún.
Ústavy sa snažia minimalizovať príjmy, ktoré odvádzajú do štátneho rozpočtu, na úkor príjmov, ktoré zostávajú im. V Košiciach napríklad prenajali priestory firme SaS Slovensko za 73 korún na meter štvorcový, ktoré im štát zoberie, ale dostali od nej finančný dar, ktorý im zostal.
„Obvinenia považujem za zbytočne nafúknuté a vo väčšine prípadov za nepravdivé,“ povedal riaditeľ Štátneho zdravotného ústavu v Košiciach Pavol Slezák. Pripúšťa nedostatky v účtovníctve a v správe majetku štátu, ale odmieta obvinenia z porušovania rozpočtovej disciplíny a zákonov. „Usilujeme sa šetriť každú korunu a nakoniec vyzeráme ako najhorší zlodeji.“ Podľa Slezáka sa dlh ústavu podarilo znížiť za dva roky zo 6,4 milióna na necelé 2 milióny.
Krajské úrady nedodržujú zákony
Ani jeden z krajských úradov nemá úplne jasno v tom, ako si vysvetľovať zákony alebo používať rozpočtové prostriedky. V Bratislave porušili rozpočtovú disciplínu o takmer 5 miliónov korún. Stalo sa aj to, že úrady zaplatili celú cenu dodávky a tá sa potom vôbec nezrealizovala.
Niektoré prípady riešia orgány činné v trestnom konaní.
J. Stahl o výsledkoch kontroly povedal, že „v drvivej väčšine dochádza k nápravám“. Na kontrolovanie firiem s čiastočnou účasťou štátu a podnikov v správe FNM je však potrebná zmena ústavy.
(fw, sen)