ri Günter Verheugen (pre rozšírenie) a Loyola de Palacová (pre energetiku) 16. novembra, oznámil včera hovorca Jean-Christophe Filori.
„Európska komisia nevidí žiadnu možnosť podporiť túto iniciatívu,“ citoval Filori z listu, ktorý nebol zverejnený. Ako dôvod je v ňom uvedené, že Česká republika konferenciu odmietla a že v európskej legislatíve neexistuje opora pre pojem „uviaznutých nákladov“ v podobe investícií, s ktorými EP operuje.
Okrem toho je nerealistické uvažovať o tom, že by bolo možné nájsť medzinárodné financovanie odstavenia Temelína, ktorý spĺňa bezpečnostné požiadavky, keď sa to nedarí ani v prípade jadrových elektrární Jaslovské Bohunice (Slovensko), Ignalina (Litva) a Kozloduj (Bulharsko) považovaných za rizikové. Komisia tak písomne potvrdila to, čo už niekoľkokrát oznámila ústne.
Verheugen začiatkom septembra, niekoľko dní po schválení príslušnej rezolúcie Európskeho parlamentu, požiadavku jasne odmietol s odôvodnením, že nemožno usporiadať konferenciu proti vôli zvrchovanej krajiny, na ktorej území Temelín leží. To isté inými slovami v septembri v Bruseli povedal aj rakúsky minister životného prostredia Wilhelm Molterer poverený rokovaním o Temelíne s ČR. Praha konferenciu odmietala od samého začiatku.
Niektorí rakúski politici vrátane kancelára Wolfganga Schüssela a jednotliví poslanci Európskeho parlamentu však s týmto nápadom ďalej operujú. Na pondelkovom „verejnom počutí“ o Temelíne v EP požadovalo mnoho rečníkov naplnenie spomínanej rezolúcie. V Bruseli podľa viacerých zdrojov silnie tlak, aby si problém Temelína vyriešili Rakúsko a Česko medzi sebou na bilaterálnej úrovni.
(čtk)