
Konvoj špeciálnych macedónskych síl sa presúva po diaľnici k Tetovu. Policajné sily sa rozmiestnili v oblasti severovýchodne od Tetova, kde sa našiel údajný masový hrob macedónskych civilistov. FOTO - TASR/AP
V tejto balkánskej krajine sa v poslednom čase udialo niekoľko vážnych incidentov, pri ktorých prišli o život macedónski policajti. Národnooslobodzovacia armáda (UCK) etnických Albáncov je pritom už od septembra oficiálne dobrovoľne rozpustená.
Odchod sociálnych demokratov z vládnej koalície významne posilňuje radikálne sily vo vláde, ktoré boli od začiatku proti mierovej dohode. Ide o ľudí okolo premiéra Ljubča Georgievského. Olej na oheň ešte prilial objav údajného masového hrobu pri Tetove na severozápade krajiny.
V stredu odtiaľ prišli rozporné informácie - podľa polície sú na skúmanom mieste pozostatky ľudí, čo ale prítomná sudkyňa večer poprela. Nakoniec však sám premiér Georgievski v Skopje vyhlásil, že „už našli jedno telo“.
Odkrývanie údajného masového hrobu, pre ktoré sa vládne orgány rozhodli uzavrieť celé údolie, miestnych Albáncov do značnej miery rozrušilo - bývalí vzbúrenci opäť vytiahli pušky a vytvorili strážne posty v strachu pred útokom policajných kománd. Pritom podľa mierovej dohody z augusta mali albánski povstalci z UCK zbrane odovzdať do rúk vojakov misie Severoatlantickej aliancie v Macedónsku.
„Je pravda, že medzinárodné spoločenstvo nás vyzývalo zostať vo vláde,“ povedal predseda SDSM a bývalý premiér Branko Crvenkovski. „Nemôžeme však fungovať ako opatrovateľky Georgievského a (ministra vnútra Ljubeho) Boškovského a čistiť ich špinavú prácu.“
Podľa jeho slov bolo spolužitie s politickým protivníkom sebaobranou - SDSM vedie v predvolebných prieskumoch - hoci istú stabilitu znamená parlamentné schválenie ústavných reforiem v prospech Albáncov, i keď s dvojmesačným oneskorením.
SDSM má tri zo 16 miest vo vláde - rezort obrany, zahraničných vecí a kreslo vicepremiéra. Po jeho odchode sa ministerstvo obrany môže dostať do rúk Georgievského strany, a to môže zmariť prácu krízového výboru, ktorý sa usiluje o postupný návrat riadnej polície do oblastí, ktoré boli pod kontrolou albánskej gerily.
Môže to posilniť aj právomoci Boškovského. Jeho jednotky rýchleho nasadenia Lev obvinili diplomati zo západných krajín z opakovaného sužovania demobilizovaných Albáncov.
Vedenie SDSM širokú verejnosť uisťuje, že bude dávať pozor. „Opúšťame vládu, ale nie Macedónsko. A máme moc zabrániť im, aby sa pustili do ďalšieho dobrodružstva,“ tvrdil Crvenkovski. Nemenovaný vládny predstaviteľ, ktorý nepatrí k žiadnej z hlavných strán koalície, si však myslí niečo iné. SDSM urobila podľa neho nezodpovedný krok. „Vstupujeme do obdobia zvrchovaného nebezpečia - stratili sme kľúčovú silu zdržanlivosti,“ povedal agentúre Reuters.
(reuters, bj)