S nebankovými inštitúciami, ktoré masívnou reklamou presviedčajú ľudí o nulovom riziku a 50-percentnom výnose, sa pokúsil štát vyrovnať už niekoľkokrát. Obmedzujúce zákony a varovania verejnosti sa však minuli účinkom. Nebankovým inštitúciám sa podarilo vyzbierať takmer od pätiny obyvateľstva dvadsať miliárd.
Firmy však od januára budú čeliť novému zákonu o cenných papieroch. Ten im pod hrozbou likvidácie prikazuje, aby pravidelne zverejňovali informácie o hospodárení či spôsobe investovania. „Chceli sme vytvoriť priestor, aby sa ľudia mohli lepšie rozhodovať,“ tvrdí František Palko z ministerstva financií.
Hoci odborníci prijímajú nové paragrafy zákona kladne, sú skeptickí v odhadoch, ako vážne to zasiahne nebankové subjekty. Všetko bude záležať na ľuďoch a na ich zodpovednosti k vlastným peniazom. Slováci sa ešte nevyznajú vo finančnom trhu, nebankové subjekty z toho ťažia.
„Ľudia venujú oveľa viac času tomu, ako zarobiť peniaze a málo tomu, ako s nimi naložiť,“ upozorňujú investiční poradcovia. (jj