
Premiéri Česka a Slovenska v pondelok o problémoch nehovorili. Tie nechali na ministrov vnútra. Ivan Šimko a Stanislav Gross včera v Prahe hovorili o česko-slovenských hraniciach a vízach. FOTO ČTK – MICHAL KRUMPHANZL
PRAHA – Slovensko včera odmietlo rokovať o akejkoľvek zmene režimu na česko-slovenských hraniciach či o akomkoľvek zásahu do bezvízovej povinnosti pre slovenských občanov. Slovenský minister vnútra Ivan Šimko po rokovaní so svojím českým kolegom Stanislavom Grossom povedal, že väčšiu ochranu hraníc možno zaistiť i bez zásahu do česko-slovenských zmlúv.
„Pokiaľ ide o režim na našej hranici, slovenská strana nepovažuje za vhodné pokračovať v rokovaní o dohodách, ktoré by menili právne postavenie občanov našich krajín pri prekračovaní štátnej hranice,“ povedal Šimko.
Premiéri Dzurinda a Zeman síce tento týždeň spoločne na verejnosti prezentovali jednotu, vážne problémy zjavne nechali riešiť ministrov vnútra. Verejnosť sa tak až včera dozvedela, že oba štáty majú veľmi rozdielne názory na situáciu na hraniciach.
Všetko nasvedčuje tomu, že napriek slovám o vzájomnej podpore a koordinácii krokov postupujú oba štáty skôr na vlastnú päsť.
Spor sa týka najmä takzvanej režimovej zmluvy, ktorá podľa Grossa neumožňuje zaviesť opatrenia na hraniciach, ktoré sú nutné pre vstup do Európskej únie. Režimová zmluva totiž hovorí aj o bezvízovej dohode, podľa ktorej českí a slovenskí občania nebudú obmedzovaní pri prekračovaní spoločnej hranice.
Česko žiada zrušiť niektoré málo používané priechody a na ostatných dať závory.
Má sa tak obmedziť ilegálna migrácia. „Je otázka, či samotné postavenie závor na lesných cestách nie je porušením tejto dohody,“ povedal Gross. Český minister vnútra už predtým vyhlásil, že česká strana uvažuje o zavedení dlhodobých víz pre Slovákov pri ich pobyte dlhšom než 90 dní. Tento krok odôvodnil požiadavkou Európskej únie. „To súvisí s tým, čo sa od nás požaduje, aby sme do Európskej únie mohli vstúpiť,“ povedal Gross. Podľa Šimka slovenská vláda trvá na tom, aby hraničný režim zostal nezmenený až do vstupu oboch krajín do Európskej únie. „Nebráni to vstupnému procesu do Európskej únie, a nie je to ani na úkor boja s ilegálnou imigráciou,“ povedal.
Podľa Šimka slovenská strana presadzuje stanovisko, že je možné prísnejšie zasiahnuť proti ilegálnym migrantom aj za súčasného právneho stavu: „Prvé, čo môžeme urobiť, je upchať naše východné hranice, pretože o to menej ilegálnych migrantov sa bude snažiť prechádzať na česko-slovenských hraniciach, o čo menej ich príde vôbec na územie Slovenska. Požiadali sme armádu o zosilnenie ochrany našich východných hraníc a pripravujeme investície do technických zariadení.“
Gross nechcel povedať, či v prípade, že Slovensko zo svojej pozície neustúpi, prejde česká strana k jednostrannému vypovedaniu platných zmlúv. „Mandát, ktorý mám od českej vlády, je rokovať,“ povedal Gross.
Českí právni experti počas „niekoľkých týždňov“ pripravia podľa Grossa analýzu, ktorá by mala Slovákov presvedčiť o zmene stanoviska. Odborníci budú rokovať aj o tom, či je možné podľa platnej režimovej zmluvy zrušiť niektoré nevyužívané priechody, ktoré často zneužívajú ilegálni imigranti. Slovenský minister Šimko dodal, že je ochotný hovoriť i o posilnení ochrany hraníc a ďalšom zlepšení boja proti ilegálnej imigrácii.