Hlavným akcionárom najväčšej poľskej firmy - petrochemického koncernu PKN Orlen - je štát. Komisia má zistiť, či práve štát nezneužíval svoje postavenie. V hre je podozrenie, že za dohody o dodávkach ropy sa platili úplatky. Komisia má tiež zistiť, akú úlohu v Orlene zohrali bezpečnostné služby, ktoré v roku 2002 zadržali vtedajšieho šéfa Orlenu, a akú úlohu pri tom zohral Miller.
Prvé zasadanie novej komisie trvalo necelú hodinu. Komisia má 11 členov, jej predsedom je Józef Gruszka z opozičnej Poľskej ľudovej strany, ktorý je súčasne aj šéfom parlamentnej komisie pre špeciálne služby.
Komisia bude prichádzať do styku so štátnymi tajomstvami týkajúcimi sa energetickej bezpečnosti štátu a fungovania tajných služieb. Preto musia mať všetci jej členovia bezpečnostnú previerku. Nie všetci ju už dostali, a preto ešte nie je jasné, kedy sa pred komisiou objaví prvý zo svedkov.
Podľa poľských médií nebude medzi nimi chýbať prezident Aleksander Kwasniewski, bývalý premiér Miller a tiež súčasný Marek Belka (v tom čase minister financií). Pýtať sa budú aj podnikateľa Jana Kulczyka, najbohatšieho človeka v Poľsku, ktorý má podiely v Orlene a ktorého považujú za hlavného hráča v tejto spoločnosti.
Otázka je, koľko času bude mať komisia na hľadanie odpovedí. Podľa zákona môže pracovať len do najbližších volieb, ktoré by mohli byť možno aj koncom roka.
Prvá vyšetrovacia komisia sa Rywinovou kauzou zaoberala viac ako rok. Táto kauza je ešte zložitejšia. Poslanci sa napriek tomu veľmi snažili dostať do komisie. Pri Rywinovi zistili, že komisia z nich rýchlo urobí mediálne hviezdy.