"Neplodnosť je choroba, nevidím nič zlé na tom, ak sa pár rozhodne takto riešiť situáciu," hovorí Peťova mama Iveta. Svojho manžela spoznala ako 37-ročná. Hovorí, že dovtedy nestretla muža, s ktorým by si chcela založiť rodinu. Rok sa snažili, aby otehotnela, ale nepodarilo sa a prišli na rad lekári, mesiace pravidelných odberov krvi, nepríjemných vyšetrení a operácií. Skúšali aj prvú pomoc pri neplodnosti - insemináciu, no nepomohlo.
Vtedy sa Iveta z televízie náhodou dozvedela o Centre asistovanej reprodukcie. Až tamojším lekárom napadlo vyšetriť aj manžela, ktorý má z prvého manželstva dcéru. Zistili, že problém je v jeho spermiách. Priznať si, že problém nemusí byť v partnerke, je pre mnohých mužov neprípustné. "Neváhal som ani chvíľu, vyšetrenie bolo potrebné. Ak by som ho neabsolvoval, všetko, čo podstupovala ona, by bolo iba stratou času," hovorí Jozef.
Páru nakoniec pomohla posledná možnosť - umelé oplodnenie. Spermie Petrovho otca sa spojili s vajíčkom jeho mamy mimo tela - v skúmavke. Iveta otehotnela na prvý pokus.
Dnes hovorí, že umelé oplodnenie je náročné rozhodnutie. "Ak za desať dní vyberiete 30 injekcií s hormónmi, už nepoznáte ani samu seba, navyše, vy, ako žena, veľmi chcete otehotnieť, pretože viete, že je to posledná šanca, muž môže splodiť dieťa aj ako osemdesiatročný. Veľa párov to napätie nezvládne a rozídu sa."
Tomašekovci zostali spolu a práve v deň Ivetiných 40. narodenín si z pôrodnice odnášali syna.
Svoj príbeh si mohli túto sobotu v občianskom združení Bocian porovnať s príbehmi ľudí zo susedných krajín, ktorí tiež majú dieťa vďaka umelému oplodneniu.
V Maďarsku má asistovaná reprodukcia dlhšiu tradíciu. Éve Gusztosovej sa syn Áron narodil v roku 1991 - predtým sa 11 rokov márne snažila otehotnieť. S manželom a ďalšími rodinami potom založili občianske združenie. "Veľa ľudí o tejto možnosti nevedelo a roky strácali čas márnym snažením," hovorí.
Združenie dnes vydáva brožúrky, organizuje stretnutia rodičov s novinármi a verejnosťou. "Maďarsko spočiatku preplácalo jeden cyklus pri umelom oplodnení, teraz prepláca päť. Dnes, keď sa rodí stále menej detí, naša vláda pochopila, že podpora rodín, ktoré chcú mať deti, je dôležitá aj pre štát." (haj)
Ako sa lieči neplodnosťAk dvojica nemôže splodiť potomka, lekári najprv zisťujú, aké ochorenia partneri prekonali, aký je ich životný štýl. Potom nasledujú vyšetrenia pohlavných orgánov.
Prvou možnosťou, ako pomôcť, je inseminácia - partnerove spermie sa upravia a zavedú partnerke do maternice. "Stojí asi 1500 až 1800 korún, asi 17 percent párov otehotnie už pri tejto metóde," hovorí Denisa Priadková zo združenia Bocian.
Ak nezaberie, páry sa môžu rozhodnúť pre umelé oplodnenie. Jeden cyklus umelého oplodnenia spolu s liekmi stojí asi 50- až 80-tisíc. Poisťovne spravidla preplácajú dva, úspešnosť pri prvom cykle je 30 percent, pri druhom a treťom 20, potom klesá. Pri reforme zdravotníctva sa očakáva diskusia, či bude vôbec nejaký cyklus patriť medzi prioritné diagnózy a bude hradený poisťovňou.
Na Slovensku je podľa Priadovej problém s informáciami. Stretáva sa s pármi, ktoré sa roky snažia o potomka, ale aké sú spôsoby liečenia, sa od lekára nedozvedia. Potom sa dopočujú o umelom oplodnení a využijú hneď najkomplikovanejšie riešenie. Iní zase asistovanú reprodukciu nevyužijú, pre predsudky okolia. Počúvajú, že je to neprirodzené a deti bývajú "dementné". Priadková priznáva, že táto metóda má aj riziká, o ktorých treba hovoriť - vyššia je šanca mimomaternicového tehotenstva, častejšie sa narodia dvojičky, trojičky či dokonca štvorčatá. (haj)