ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Štát prehral prvé kolo súdneho sporu o lotérie. Senát Krajského súdu v Bratislave včera rozhodol, že štátna stávková firma Tipos má zaplatiť akciovej spoločnosti Športka 168,187 milióna za to, že v prevádzkovaní číselných lotérií využívala jej know-how. V sume sú zahrnuté aj úroky z omeškania.
"Prehrali sme bitku, no dúfam, že vojnu neprehráme," povedal Stanislav Žiačik, riaditeľ Tiposu, ktorého vlastníkom je ministerstvo financií. Tipos sa mieni odvolať, lebo senát "neprihliadal dostatočne na dôkazy a listiny, ktoré Tipos predložil".
Riaditeľ Športky Rostislav Matoušek naopak tvrdí, že "pravda a právo zvíťazili po jedenástich rokoch neprávostí zo strany ministerstva financií", ktoré Športku "vytláčalo z trhu a slovenskému športu v podstate ukradlo lotérie, ktoré mu patrili".
Utorňajší rozsudok je iba čiastkový v súdnej kauze z roku 2000, v ktorej je Športka žalobcom. Súd má ešte rozhodnúť aj o údajne neoprávnenom používaní ochranných známok bývalých hier (Športka, Šanca, Mates - od 1. októbra 2002 ich Tipos premenoval na Loto, Joker a Loto 5 z 35), ktoré zdedila Športka po federálnej Sazke. Celkové nároky Športky voči Tiposu dosahujú dnes už 1,4 miliardy korún.
Žiačik povedal, že 170 miliónov by bola pre Tipos "ešte prežiteľná suma, hoci s pocitom krivdy", ale 1,4 miliardy "je likvidačných". Tipos považuje celý spor za špekulatívny. Rozsudok podľa neho vytvára pre Športku možnosť pre "špekulatívny návrh mimosúdnej dohody", ktorá je však pre Tipos nevýhodná. Žiačik dodal: "Ťažšie sa nám už bude jednať." Svojho času Tipos núkal Športke 30 miliónov v hotovosti a 60 miliónov v hodnote reklamy.
Športka bola pôvodne spoločnosť vo vlastníctve iba športových spolkov. Tie v nej stratili väčšinu v procese exekúcie, ktorú na najväčší športový spolok - Slovenské združenie telesnej kultúry - uvalila Správa finančnej kontroly na podnet ministerstva financií.
Združenie totiž nebolo schopné zaplatiť požadovaných takmer 800 miliónov za neoprávnené použitie a zadržanie investičných prostriedkov na Svetovú zimnú univerziádu 1999 v objeme 266 miliónov. Exekútor predal jej 68 percent akcií Športky v nominálnej hodnote 85 miliónov finančnej skupine Luka&Bramer Group za niečo vyše 21 miliónov.
Hovorca ministerstva financií Peter Papanek vtedy povedal, že "sú vážne pochybnosti o cene a transparentnosti" postupu exekútora.
Čo súvisí s kauzou Športka - Tipos
8. decembra 1992 Vlastníci federálnej Sazky rozhodli o rozdelení imania medzi Sazku (na území Česka) a Športku (Slovenska) v pomere 2:1.
12. decembra 1992 Slovenské združenie telesnej kultúry (SZTK) a Sokol na Slovensku založili akciovú spoločnosť Športka. Ministerstvo financií SR jej však odmietlo vydať licenciu na hry, ktoré vlastnila. Preto v ten istý deň vznikla aj spoločnosť Tipos. Štát vložil 2,1 milióna, najväčší športový spolok 1,9 milióna. Povolenie na lotérie mal Tipos, ich chod zabezpečovala Športka.
1. júna 1994 Štát zastavil pôvodné hry a spustil hry novej spoločnosti Športniké.
1. septembra 1994 Pod tlakom verejnosti opätovne povolili aj tzv. federálne hry - za podmienky, že sa SZTK vzdá 47,5-percentného podielu v Tipose. Na trhu jasne vyhrali. Spoločnosť s majoritou štátu odviedla na šport iba 2,6 milióna korún a šla do krachu.
Apríl 1999 Prvá previerka Správy finančnej kontroly v združení - nedostatky v narábaní s verejnými financiami vyčíslila s penále na 51 miliónov Sk. Po úľave muselo zaplatiť 5,4 milióna.
Január 2000 Športka podala na Krajskom súde v Bratislave žalobu, v ktorej od Tiposu žiada zastavenie prevádzkovania jej patriacich hier a vyplatenie dovedna 307,6 milióna Sk.
November 2000 Druhá previerka Správy finančnej kontroly - s penále požadovala zaplatiť takmer 800 miliónov.
16. januára 2001 Prvé pojednávanie pred senátom Krajského súdu.
22. júna 2000 Tipos požiadal o prerušenie konania, čo Krajský súd zamietol. Najvyšší súd SR jeho rozhodnutie potvrdil.
24. septembra 2002 Tipos vzniesol námietku zaujatosti senátu - Najvyšší súd ju neuznal.
1. októbra 2002 Tipos premenoval Športku na Loto, Šancu na Joker a Mates na Loto 5 z 35.
November 2002 Začala sa exekúcia v SZTK.
18. marca 2003 Na valnom zhromaždení Športky neprešiel návrh na mimosúdne vyrovnanie s Tiposom. Prijatie zablokovala Asociácia športových zväzov, ktorá sa zdržala.
3. apríla 2003 Tipos požiadal o prerušenie konania, čo súd odmietol. Rozhodnutie potvrdil Najvyšší súd.
28. apríla 2003 Akcie SZTK v Športke (68 percent), ktoré exekútor zabavil, predal firme Luka&Bramer Group za 21,250 milióna Sk. Športovým subjektom ostalo iba 23,3 percenta akcií.
Máj 2003 Ministerstvo financií vyhovelo opakovanej žiadosti SZTK o úľavu a namiesto 800 miliónov už žiada iba 133 miliónov Sk.
25. novembra 2003 Právny zástupca Tiposu znova požiadal o prerušenie konania - Najvyšší súd zamietol.
6. júla 2004 Krajský súd vyniesol čiastkový rozsudok.
(mo)