Je spolupráca mimovládnych organizácií so štátom na Slovensku lepšia ako v krajinách Visegrádskej štvorky?
Je spolupráca mimovládnych organizácií so štátom na Slovensku lepšia ako v krajinách Visegrádskej štvorky?
Náš systém je najjednoduchší a najprehľadnejší. V Česku je systém veľmi rozdrobený, na rozvojovej pomoci sa už v minulosti nekoordinovane podieľalo mnoho ministerstiev. V Poľsku vláda škrtala, kde sa dalo, rozpočet sa podarilo naplniť iba sčasti. V Maďarsku sa systém vôbec nepodarilo rozbehnúť, pretože chýba vôľa.
Má Slovensko na to, aby dávalo peniaze na rozvojovú pomoc do krajín ako Srbsko, ktoré nie je také zaostalé?
Zoznam prioritných krajín sa robil na ministerstve ešte v roku 2002, mimovládky to mohli trochu pripomienkovať a výsledkom je kompromis. Rozvojová pomoc je doslovný preklad z angličtiny, neznamená len pomoc hladujúcim deťom v Afrike, ale napríklad aj pomoc pri demokratizácii. Aj Slovensko ešte pomerne nedávno dostávalo rozvojovú pomoc na budovanie občianskej spoločnosti a prechod k demokracii.
Z akých peňazí doteraz financovali mimovládne organizácie svoju činnosť?
Peniaze sme získavali od veľkých medzinárodných nadácií, cez verejné zbierky u nás alebo rozvojové agentúry západných vlád. Slovenské mimovládky majú za sebou viac projektov v Čečensku, Srbsku, Bielorusku či v Sudáne.
Pomohli vaše aktivity aj pri demokratizácii iných krajín?
Napríklad Občianske oko v posledných týždňoch aktívne pôsobilo v Srbsku, a aj ich pomocou bola v prezidentských voľbách vyššia volebná účasť, ktorá prispela k víťazstvu demokratického kandidáta Borisa Tadiča. Vládne peniaze smerujú aj na projekty občianskej spoločnosti na Ukrajinu a do Bieloruska, kde je teraz Slovensko lídrom a príkladom pre nové krajiny Európskej únie.
Autor: rk