Najľudnatejší moslimský štát volil hlavu štátu prvýkrát priamo. Väčšina uprednostňovala pred Megawati generálovVčera ráno to v Indonézii príliš na prezidentské voľby nevyzeralo - vo väčšine volebných miestností bolo pusto, niektoré dokonca ani včas neotvorili, pretože členovia komisií meškali. Odignorujú obyvatelia najľudnatejšej moslimskej krajiny na svete (220 miliónov) svoju prvú možnosť zvoliť si priamo hlavu štátu?
Nie, napokon sa ľudia voliť hrnuli. Len väčšina z nich musela dospať finálový zápas futbalových majstrovstiev Európy, ktorý sa začal o tretej v noci miestneho času. V Jakarte už na poludnie v jednej volebnej miestnosti prezradili, že voliť bolo 224 z 300 oprávnených voličov. Ani jednému z kandidátov sa zrejme nepodarilo získať nadpolovičnú väčšinu, a tak sa bude konať v septembri druhé kolo, do ktorého postúpia prví dvaja kandidáti.
V Indonézii sú ľudia futbalom posadnutí a aj tento fenomén potvrdzuje, že žiadna z moslimských krajín zrejme nie je taká otvorená vplyvom západného sveta. Americký prezident George Bush aj ďalší politici na príklade Indonézie poukazujú, že demokracia aj islam patria k sebe a prechod od autoritatívneho režimu k slobodnej spoločnosti v krátkom časovom úseku (režim generála Suharta padol v roku 1998) je možný.
Prvé kolo prezidentských volieb prebehlo bez atentátov a útokov na volebné miestnosti, čo verejnosť aj svet vnímali ako prvý skvelý výsledok. Hlavným rizikom volieb boli islamskí radikáli. Indonézia sa pustila do vojny s terorizmom predovšetkým potom ako bomový útok na ostrove Bali v roku 2002 zabil 202 ľudí.
Medzi zahraničnými pozorovateľmi volieb bol aj bývalý americký prezident Jimmy Carter. "Boli to veľmi dobre pripravené voľby a odohrali sa pokojne. Je to úžasný príklad víťazstva demokracie." V niektorých volebných okrskoch nariadili prepočítanie hlasov, pretože boli pochybnosti, či voliči správne označovali volebné lístky - nešlo o zásadný problém, skôr dôkaz, že celý systém vrátane kontroly funguje.
Favoritom volieb bol bývalý minister obrany a generál Susilo Bambang Judhojono. Doterajšia prezidentka Megawati Sukarnoputriová nedokázala splniť nádeje, ktoré do nej obyvatelia štátu, ležiaceho na 17-tisícoch ostrov, vkladali. Nenaštartovala ekonomiku výrazne oslabeného "ázijského tigra", neporadila si s korupciou ani s islamskými radikálmi. "Zo súčasnej vlády som veľmi sklamaná. Megawati je slabá," povedala predavačka ryže z Ambonu.
Predbežné výsledky ukázali, že s týmto názorom nezostala osamotená a najväčšiu podporu získali u verejnosti predstavitelia armády, ktorá má v krajine tradične veľký vplyv.
Jodhojono viedol približne s 33 percentami, na druhom mieste bola Megawati Sukarnoputríová s 28 percentami hlasov. Tretí je ďalší generál Wiranto (čelí obvineniam z vojnových zločinov vo Východnom Timore) s 22 percentami. Ďalší dvaja kandidáti nasledovali s väčším odstupom.
Vyplýva to z doterajšieho sčítania asi jedného percenta zo 153 milióna oprávnených voličov.
(mch, reuters,čtk)