"Starnutie populácie ovplyvňuje ekonomiku krajiny, vyžaduje zásadné zmeny v sociálnom, zdravotnom a dôchodkovom zabezpečení obyvateľstva, ale napríklad aj v politike zamestnanosti," hovorí demograf Boris Vaňo. Milan Olexa zo Štatistického úradu dodáva, že "starnutie obyvateľstva bude v najbližších desaťročiach patriť k vážnym spoločenským problémom Slovenska".
Demografi odhadujú, že trh práce to zasiahne už okolo roku 2010, keď dôchodkový vek dosiahnu veľké počty ľudí narodených v povojnovom období, ale do produktívneho veku v tom čase dospeje len neveľká skupina mladých, narodených v polovici 90. rokov.
Pokles množstva pracovne aktívnych ľudí zníži príjmy štátu a podľa Michala Horvátha zo Sociálnej poisťovne "v extrémnom prípade by mohlo dochádzať až k zlyhávaniu funkcií štátu". Zvyšovanie veku odchodu do penzie môže podľa neho tento problém "len zmierniť, nie vyriešiť".
Starnutie populácie sa prejavuje už dnes - napríklad aj tým, že materské školy, ktoré sa pre nedostatok detí rušia, sa menia na domovy či kluby dôchodcov.
Demografi starnutie odôvodňujú predlžovaním života a aj znižovaním pôrodnosti, čo si zasluhuje špeciálnu pozornosť. Od roku 1979 do roku 2002 sa počet živonarodených znížil o takmer polovicu. Aj preto vyvolala minulotýždňová informácia, že vlani na svet prišlo viac detí ako rok predtým, isté nadšenie. Sociologička Jarmila Filadelfiová pripomína, že "jeden rok môže byť náhodným výkyvom".
Čo sa dá urobiť pre to, aby sa rodilo viac detí? Popôrodné opatrenia z prelomu 60. a 70. rokov (napríklad zavedenie tzv. novomanželskej pôžičky) asi od štátu nemožno očakávať. "Cieľom štátu by nemalo byť motivovať ľudí, aby mali deti, ale vytvárať im priestor na to, aby túto prirodzenú túžbu mohli realizovať," hovorí štátny tajomník ministerstva sociálnych vecí a rodiny Miroslav Beblavý.
Demografka Danuša Jurčová súhlasí, že "stabilizácia sociálno-ekonomických podmienok" môže priaznivo vplývať na vyššiu reprodukciu obyvateľstva.
Do úvahy prichádza aj "otvorenie" hraníc cudzincom, no ani toto odborníci nepokladajú za trvalé riešenie. "Aj prisťahovalci budú časom starnúť a ich reprodukčné správanie sa spravidla prispôsobí ostatnej populácii," myslí si Horváth.