
Karlove Vary sa budú niesť opäť i v znamení hudby. Albert Maysles (vľavo), režisér skvelého dokumentu Gimme Shelter z koncertu Rolling Stones z roku 1970 (snímka je z nakrúcania tohto filmu, vpravo Mick Jagger), príde osobne. FOTO - MFF
V Karlových Varoch sa tento rok premietne 233 filmov. Je to o niečo menej ako po minulé roky, výhodou však je, že niektoré filmy sa premietnu viackrát a uvidí ich tak viac divákov. Jednou zo sekcií festivalu je Fórum nezávislých. Možno v nej vidieť to najlepšie zo svetovej nezávislej scény. Už jedenásty raz ju dramaturgicky pripravuje spolu so Štefanom Uhríkom HANA CIELOVÁ.
Sekcia Fórum nezávislých začína svoju druhú dekádu. Prichystali ste nejaké zmeny?
Zmenou je, že tohto roku bude prvý raz v rámci Fóra nezávislých udelená cena: Nezávislá kamera - Cena Českej televízie pre najlepší film Fóra nezávislých. Víťaz, ktorého určí porota v zložení Stefan Laudyn (riaditeľ varšavského festivalu), Michael Málek (dramaturg ČT) a Jolka Krásná (novinárka), získa digitálnu kameru od firmy Sony.
Ťažiskom vašej sekcie sú americkí nezávislí, ale popri nich pravidelne predstavujete i iné zaujímavé teritóriá - Argentínu či nezávislých čínskych filmárov. Kto to bude tentoraz?
I tento rok máme znovu Argentínu a opäť nejakých Číňanov, ale predstavíme aj Irán. Ten už síce patrí k objaveným teritóriám, ale podarilo sa nám pripraviť kompletnú retrospektívu Samiry Makhmalbafovej (jej Tabule boli na MFF Bratislava 2002 - pozn. red.).
Je nezvyčajné robiť na "áčkovom" festivale retrospektívu 24-ročnej režisérky.
Napriek svojmu veku je Samira už veľmi slávna a je vlastne prominentným hosťom. Získala dvakrát Cenu poroty v Cannes (2000, 2003) a Cenu FIPPRESCI v Locarne (1998), kde bola už ako 19-ročná v porote. Kolekciu jej filmov dopĺňa dokument Radosť šialenstva, ktorý nakrútila jej sestra Hana. Je to akýsi making of jedného zo Samiriných filmov.
V roku 1992 ste objavili vtedy ešte pre česko-slovenské publikum bratov Coenovcov, Kaurismäkiovcov, Jarmuscha, Gusa Van Santa a ďalších filmárov, z ktorých sú dnes svetoznáme hviezdy. Máte aj v tohtoročnej kolekcii niekoho takého? Ktoré filmy by si diváci rozhodne nemali nechať ujsť?
Ako prvý mi napadá film Rick. Nakrútil ho Curtiss Clayton, dlhoročný strihač Gusa Van Santa. Je to jeho režijný debut a zároveň je to film, ktorý by si ľudia nemali nechať ujsť. Hlavnú úlohu v ňom hrá Bill Pullman a dej sa odohráva v atraktívnom prostredí súčasného New Yorku. Je to psychologická, rodinná dráma, tak trochu triler a navyše i vzdialená parafráza Rigoletta. Upozorňujem aj na film Pútnici a kúzelníci. Je to kombinácia starej budhistickej legendy so súčasným road movie z Bhutánu, režíroval ju Khyentse Norbu. Aj on by mal prísť do Karlových Varov, hoci pôvodne mal v tomto čase meditovať v nejakom kláštore.
Kto ešte príde?
Hneď na začiatok festivalu Albert Maysles. Americký kameraman (Monterey Pop) a režisér (Beatles v USA, Gimme Shelter), držiteľ dvoch Emmy a nominácie na Oscara. Robíme mu len malý portrét, pretože toho nakrútil veľmi veľa. Vlani mal osemdesiat, ale je veľmi čiperný: Jeho rodičia pochádzali z východnej Európy. Bude mať tlačovú konferenciu, ktorá bude otvorená všetkým divákom, pretože má veľký záujem o kontakt s publikom.
Ani tento rok nebudú chýbať krátkometrážne filmy. Je medzi nimi i film Mulit, ktorý nakrútil uznávaný Ivan Zachariáš v Indii.
Ten film sa uvádzal už na mnohých festivaloch v zahraničí, ale u nás sa ešte nehral, takže je to vlastne domáca premiéra. Je to nezvyčajné, lebo to býva presne naopak".
Autor: MIRO ULMAN(Autor je pracovníkom SFÚ)