Nemocnica musí predať polikliniku

SOBRANCE - Na blížiacu sa legislatívnu zmenu, ktorá od januára 2005 umožní exekvovať majetok zdravotníckych zariadení, upozornila poslancov mestského zastupiteľstva riaditeľka tunajšej Regionálnej nemocnice s poliklinikou Irena Remáčová.

Sobranská nemocnica vlani v januári prešla pod mesto a po sérii racionalizačných opatrení má vážne problémy. V súčasnosti už síce netvorí nové dlhy, ale ku dnu ju tlačia staré. Jedinú cestu na ich urýchlené sanovanie, ktoré jej umožní sa vyhnúť exekúcii, vidí v predaji polikliniky.

Nemocnica sa ešte vlani zadlžovala 800-tisíc až miliónom korún mesačne a keďže ani po rôznych racionalizáciách a reštrikciách nedokázala ich tvorbu zastaviť, v septembri výrazne redukovala počet zamestnancov. "Prepustili sme 55 ľudí, zostalo nám len 73 zamestnancov, ktorým sme kumulovali funkcie a úväzky. V súčasnosti u nás fungujú štyri oddelenia. Je tu interné akútne s 25 lôžkami a časť oddelenia dlhodobo chorých sme reštrukturalizovali na doliečovacie s 15 a oddelenie paliatívnej starostlivosti s 10 posteľami. V oddelení určenému pre starostlivosť o pacientov po mozgovo-cievnych príhodách, zostalo 25 lôžok," povedala Irena Remáčová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Chceme v Sobranciach zachovať poskytovanie bazálneho rozsahu zdravotníckej starostlivosti a vytvoriť tu akési centrum urgentnej medicíny s výhľadom zriadenia gynekologického a detského stacionára," vysvetlila riaditeľka.

Staré dlhy predstavujú 18 miliónov korún. V pomere k pohľadávkam, čo sú len asi 2 milióny korún, ide o veľký nesúlad. Jedinú šancu na ich sanovanie vidí riaditeľka v predaji poliklinickej časti nemocnice, ktorú v súčasnosti nepotrebuje a prenajíma ju privátnym lekárom.

O kúpu polikliniky prejavili záujem lekári, ale ich ponuka odpredaja za korunu je pre nemocnicu aj mesto neakceptovateľná. Podľa Ireny Remáčovej odborníci jej cenu odhadujú na osem miliónov korún. Do dvoch týždňov sa majú konať ďalšie rokovania, pokiaľ sa obe strany nedohodnú, mesto polikliniku predá vo verejnej súťaži.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 699
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 488
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 502
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 480
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 511
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 008
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 177
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu