K štandardnému vybaveniu dobrej predajne so slnečnými okuliarmi patrí tester prítomnosti ochranného UV filtra. Existuje niekoľko predajní s UV testermi, ktoré indikujú percentuálnu účinnosť UV filtra. V prípade, že slnečné okuliare UV filter nemajú, na kontrolnej ploche testera nič nevidieť.
Okuliare kupujte radšej v odborných predajniach ako na trhoviskáchPrevažná väčšina dnes predávaných slnečných okuliarov má ochranný filter proti ultrafialovému žiareniu. Najdôveryhodnejšie je kupovať značkové okuliare v odborných predajniach, kde si možno overiť prítomnosť ultrafialového filtra na testeroch. Základné prípravky na test jeho prítomnosti ukážu, či na okuliaroch existuje, ale nevedia indikovať jeho hodnotu v percentách. To, že majú okuliare UV filter, ešte neznamená, že jeho účinnosť je 100-percentná. Iba vybrané predajne disponujú kompletným UV testerom. Vhodným doplnkom zvlášť pre vodičov, športovcov a rybárov býva polarizačný filter, ktorý filtruje lesk a nepríjemné odrazy.
Samozrejme, s rastúcou kvalitou okuliarov rastie aj ich cena. Na ulici a trhoviskách možno kúpiť lacné okuliare od 150 korún, ktoré nemajú plastové sklá, ale iba plastovú fóliu. V tomto prípade je otázna aj prítomnosť UV filtra alebo jeho účinnosť.
Lacné slnečné okuliare konkrétnych značiek dostať už do 450 Sk. Solídne slnečné okuliare do auta však vyjdú na 1000 korún a viac. Nie vždy však platí, že čo je drahé, je aj dobré. Preto ak vyberáme drahšie slnečné okuliare, preskúmajme záručné podmienky, technické parametre skiel, prípadne rámu. Dobrá predajňa optiky ponúka kvalitný vlastný alebo zmluvný servis.
Dôležitá je aj farba a materiál skiel
Farba skla na slnečných okuliaroch je v mnohých prípadoch iba odrazom aktuálnej módy, pretože okrem základných farieb (hnedá, tmavozelená a sivá) dnes existujú modré, červené, ružové, žlté, prípadne iné slnečné okuliare. Na šoférovanie treba vyberať primerane tmavé sklá.
Svetlé odtiene módnych farieb prepúšťajú do oka veľa svetla a môžu skresľovať reálne farby. Najkritickejšie je na tom modrá farba, ktorá môže skresliť farby a ich jas napríklad na semafore. Sivé odtiene skiel sú pre vodičov možno príjemnejšie, hnedé poskytujú však jasnejšie videnie ako sivé. Sivé odtiene sa vyznačujú zase väčšou ochranou proti intenzite slnečného žiarenia.
Výber základných farieb ostáva vecou vkusu a dobrého pocitu. Z optického hľadiska ochrana zraku závisí od stupňa priepustnosti UV filtra. Príliš tmavé okuliare nie sú dobré na šoférovanie aj preto, lebo vodič pracuje v čiastočnom tieni strechy automobilu, a keď prejde zo slnečného úseku cesty do tmavého, veľa neuvidí.
Výbornú službu za volantom poskytnú dioptrické okuliare s fotochromatickými sklami. Podľa pracovníkov optiky možno s fotochromatickými okuliarmi šoférovať i v noci. Tieto reagujú na intenzitu svetla a podľa toho menia priepustnosť slnečných lúčov. Jeden čas bol trend nosiť slnečné okuliare s graduovanými sklami, ktoré boli navrchu tmavé a dole sa zosvetľovali, takže zabezpečovali zhora (odkiaľ je maximum slnečného žiarenia) silnú UV ochranu. Všetky dobré slnečné okuliare majú sklá z brúseného plastového skla. Lacné okuliare majú iba nestabilnú plastovú fóliu, ktorá môže spôsobiť optické skreslenie.
ANKETAPoužívate pri šoférovaní slnečné okuliare?, pýtali sme sa v bratislavských uliciach.
IVETA SLÁVIKOVÁ, podnikateľka, 31 rokov:
"Pri šoférovaní potrebujem mať prehľad o všetkom, čo sa okolo mňa deje, takže používam okuliare (mám -1 dioptrie, i keď len na jednom oku), hoci inokedy ich nenosím. Kvôli slnku, ktoré vie človeka poriadne oslepiť, mám na okuliaroch sklá, ktoré na slnku stmavnú. Navyše som si na sklá dala antireflexnú vrstvu, aby sa mi v okuliaroch neodrážali predmety okolo mňa. Zabila som tak tri muchy jednou ranou - aj vidím, aj mám ochranu proti slnku, aj sa mi svet v okuliaroch "neleskne"."
KAROL MACHRASTÍK, vysokoškolák, 23 rokov: "Nepoužívam slnečné okuliare, lebo mám dvojky dioptrie a so slnečnými okuliarmi rozoznávam detaily ešte horšie ako bez akýchkoľvek okuliarov. Moje dioptrické okuliare sú heliovary, takže na slnku stmavnú."
IVANA KLECMOVÁ, učiteľka, 37 rokov:
"Nepoužívam slnečné okuliare. Jednoducho mám pocit, že ak ich mám na očiach, tak mi niečo dôležité na ceste a v okolí unikne."
PETER BYSTRÍK, automechanik, 29 rokov:
"Keďže nosím klasické dioptrické okuliare, nemôžem pri šoférovaní nosiť slnečné okuliare. Keď idem autom ráno alebo večer a slnko svieti priamo do očí, tak s tým mám veľké problémy. Veľakrát nepomôže ani slnečná clona, pretože slnko je veľmi nízko. Keď slnko zrazu zasvieti priamo do očí, chvíľu trvá, než si na to zvyknem a dovtedy takmer nič nevidím. Našťastie však slnko svieti väčšinou zboku a tak sa to dá vydržať."