Okrem opozície ho podporili poslanci Slobodného fóra, niektorí nezávislí poslanci a traja koaliční.
Z koaličných poslancov hlasovali za návrh Eva Černá z ANO, Eva Rusnáková a Roman Vavrík z SDKÚ. Zákon prešiel vďaka jednému hlasu. Vavrík po hlasovaní povedal, že sa pomýlil, ale nevzniesol námietku.
Zákon je prísnejší ako fond náhradného výživného, ktorý schválili poslanci v minulom volebnom období a po mesiaci fungovania ho dnešná vláda zrušila. Tento fond počítal s vyše 1,5 miliardou na výživné pre všetky deti, ktorým ho priznal súd.
Madejov návrh hovorí, že maximálne štátne výživné môže byť 1,2-násobkom životného minima, teda najviac 2496 korún, a dostať ho môže iba rodina, ktorej príjem nie je väčší ako 2,2-násobok životného minima pre členov rodiny. To je v prípade, že matka žije s dieťaťom sama, najviac 14 652 korún.
Madej tvrdí, že nechce rozhadzovať štátne peniaze, preto jeho zákon počíta s nákladmi len asi 20 miliónov ročne. Vyplatené výživné si bude štát vymáhať exekúciou od nezodpovedných rodičov, a to s 25-percentným penále.
Predseda Smeru Robert Fico hovorí, že na Slovensku "sme svedkami obrovskej nerovnosti pred zákonom, keď žena s príjmom päťtisíc sa má súdiť o výživné, nikto ju nebude zdarma zastupovať v roky sa ťahajúcom súdnom spore, každý právnik bude dávať od nej ruky preč".
Ministerstvo práce s návrhom nesúhlasilo, pretože nechce vychovávať nových nezodpovedných rodičov, ktorí si zvyknú, že záväzky za nich uhradí štát. Minister Kaník si myslí, že horná hranica pre rodinu, ktorá môže dostať náhradné výživné podľa Madejovho zákona, je príliš vysoká a zákon teda nerieši len situáciu rodín, ktoré sú skutočne v núdzi.
Poslanci napriek odporu ministra práce zákon schválili a odmenili sa za to potleskom.
Vláda už od začiatku svojho volebného obdobia sľubuje, že vyrieši situáciu rodičov s deťmi, ktorým partner neplatí výživné.
Od septembra platí úprava trestného zákona, podľa ktorej je trestným činom neplatenie výživného už za tri mesiace, predtým to bolo pol roka. Neplatiči tiež v minulosti zatajovali svoje príjmy. Ak dnes nepredložia súdu doklady o majetkových pomeroch, automaticky sa predpokladá, že dosahujú 15-násobok životného minima, teda viac ako 68-tisíc.