sociálnych dávok a policajti sa sústredili na dokumentovanie trestných činov úžery v osade Jareček v Markušovciach.
Na Okresné oddelenie Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi predviedli osem osôb, z ktorých tri prepustili. Piatich odovzdali vyšetrovateľom.
„Trestné činy úžery sa ťažko dokumentujú. Poškodení odvolávajú a menia svoje výpovede,“ povedal riaditeľ úradu vyšetrovania v Spišskej Novej Vsi Vladimír Profant. Podľa neho, i keď sa podarí nájsť evidenciu, ktorú si úžerníci vedú, treba ju doložiť svedectvom obetí. Spresnil, že zatiaľ sa podarilo na Spiši dokázať a uzavrieť trestný čin úžery iba v jedinom prípade. Bolo to vlani v Rudňanoch.
Úžera najmä vo väčších rómskych osadách na východnom Slovensku existuje. Spôsob fungovania je podľa V. Profanta rovnaký. Ak rómska rodina nedokáže so sociálnymi dávkami gazdovať a ocitne sa v núdzi, úžerník ochotne požičia. Za tisíc korún pôžičky požaduje poplatok 400-500 korún, prípadne i viac podľa konkrétnej situácie. „Na ruku“ dostane žiadateľ iba „čistú sumu“, teda sumu po odpočítaní úrokov. Po prevzatí sociálnych dávok je jeho povinnosťou vrátiť úžerníkovi celú tisícku. Čím viac si požičiava, tým väčší je deficit rodinného rozpočtu. „Je to kruh, z ktorého sa dlžníci bez pomoci nedostanú. Snažíme sa im vysvetliť nevyhnutnosť spolupráce s políciou,“ dodal V. Profant.
Jedným zo spôsobov, ako pomôcť rómskym rodinám, je vyplácanie dávok prostredníctvom osobitného príjemcu. Sociálne odbory ju však môžu realizovať iba so súhlasom príjemcu, napríklad obce. (tasr)