prípade je podmienkou na uplatnenie náhrady škody právoplatné rozhodnutie súdu, "ktorým došlo k oslobodeniu spod obžaloby, prípadne právoplatné rozhodnutie orgánu činného v trestnom konaní, ktorým dôjde k zastaveniu trestného stíhania," vraví Mišík.
Žiadatelia sa v tomto prípade domáhajú uhradenia trov obhajoby a ušlého zárobku. Podmienkou pri ušlom zárobku je, aby tak urobili najneskôr do jedného roka od oslobodzujúceho rozhodnutia, či zastavenia trestného stíhania. Pri trovách obhajoby je lehota 3 ročná.
Podľa starého zákona je pri náhrade škody z dôvodu nezákonného rozhodnutia podmienkou uplatniť si nárok na odškodnenie najskôr na tom ústrednom orgáne štátnej správy, do ktorého pôsobnosti spadá odvetvie, v ktorom malo dôjsť ku škode. Ak nárok nie je uspokojený do 6 mesiacov, možno sa obrátiť žalobou na súd. Pri nezákonnom úradnom postupe nie je predbežné prerokovanie návrhu povinné.
V období od začiatku roku 1990 do 30.4.2001 napríklad ministerstvo spravodlivosti podľa existujúceho zákona priznalo odškodnenia v sume viac ako 7 miliónov korún. (rp)