Kanadský premiér Paul Martin vyskúšal počas kampane aj vodu v Atlantickom oceáne v provincii Nové Škótsko. FOTO - REUTERS
Kanadskí voliči sa v pondelkových parlamentných voľbách rozhodli pre zaujímavý experiment: chceli potrestať liberálov, ktorí vládnu už jedenásty rok, ale zároveň si neželali ich porážku a nepodporili tak príliš ani konzervatívny útok sprava. Výsledkom bolo nepresvedčivé víťazstvo liberálov, ktorí zostavia menšinovú vládu. Najväčším víťazom sa tak stali quebeckí separatisti - aj od ich rozmarov bude závisieť budúcnosť kabinetu, ktorému nepredpovedajú dlhú budúcnosť.
"Kanaďania od nás očakávajú viac. Ako strana aj ako vláda si budeme počínať lepšie," kajal sa včera predseda vlády Paul Martin. Liberáli si po korupčnej afére, ktorá sa prevalila vo februári, od volieb veľa nesľubovali a pripravovali sa skôr na prehru. Paul Martin prebral moc od Jeana Chretiena v decembri a už o dva mesiace musel vysvetľovať, ako je možné, že v rokoch 1997 až 2001, keď bol ministrom financií, skončilo v reklamných agentúrach blízkych jeho strane sto miliónov kanadských dolárov zo štátneho rozpočtu. Martin tvrdí, že o ničom nevedel, ale výsledok volieb ukázal, že voličov, ktorých prišlo k urnám najmenej od roku 1898 (60,3 percenta), príliš nepresvedčil.
Veľký úspech mal Quebecký blok, ktorý kampaň na osamostatnenie provincie od Kanady zameriava len na svoj frankofónny región. So ziskom 54 kresiel budú Quebečania zohrávať dôležitú rolu v parlamente, kde sa žiadna strana nezaobíde bez kompromisov. Úspech nacionalistov tentoraz nevnímajú v Kanade s takými obavami ako v minulom desaťročí, keď snahy Quebecu o samostatnosť vyústili v referende, v ktorom sa v roku 1995 len tesná väčšina vyslovila proti odtrhnutiu. Išlo skôr o zúčtovanie s liberálmi, ktorí práve v Quebecu výrazne stratili.
Kanada je krajina s prebytkom v štátnom rozpočte (ekonómovia nad výkonmi Martina, keď bol ministrom financií, uznanlivo pokyvujú hlavou), výkonnou ekonomikou, odmieta sa podieľať na vojne v Iraku a má veľkorysý sociálny aj zdravotný systém. O zdravotníctve sa hovorilo v predvolebnej kampani najviac. Podpora systému celoštátneho zdravotného poistenia je nedotknuteľná a Martin sa jej venoval v poslednom týždni najviac. Vďaka tomu sa bude môcť oprieť o podporu ľavicovej Novej demokratickej strany, ktorá získala 19 mandátov, k väčšine jej stále bude chýbať jeden hlas.
Najhoršie dopadli konzervatívci, ktorých očakávania boli oveľa vyššie a ich nový vodca Stephen Harper dokonca počas kampane ľuďom vo svojom okolí hovoril, aby sa pripravovali na vládnutie. Líder s úsmevom "ktorý len občas zájde ďalej ako Mona Lisa" nepresvedčil, že by dokázal viesť krajinu. Liberáli dostali ďalšiu šancu.