ŠTRASBURG - Európsky súd pre ľudské práva včera vyhlásil, že zákaz nosiť moslimské šatky v štátnych školách nie je porušením slobody vyznania a je odôvodneným prostriedkom na potláčanie islamského fundamentalizmu. Precedentný výrok súdu je reakciou na sťažnosť dvoch tureckých študentiek, ktoré vylúčili zo štúdia medicíny, pretože si šatky odmietli zložiť. Jedna z nich teraz študuje medicínu vo Viedni.
Podľa pozorovateľov je rozsudok významný nielen z právneho hľadiska - tým, ako vymedzuje rozsah náboženskej slobody, ale aj z praktických dôvodov. Dá sa očakávať, že hlavne francúzska vláda bude mať argument v procesoch, ktorú ju zrejme čakajú.
Od nového školského roka totiž vo Francúzsku začne platiť zákon zakazujúci nosenie náboženských symbolov do školy. Ide o moslimské šatky, židovské jarmulky aj o veľké kresťanské kríže. Očakáva sa, že francúzska moslimská komunita bude iniciovať súdne spory a spochybňovať zákon."Obávam sa, že tento precedens využijú aj na francúzske moslimky, ktoré pre šatky vylúčili zo škôl," povedal predstaviteľ komunity Lhaj Breze.
Rozhodnutie súdu sa môže dotknúť aj Nemecka, kde sa niekoľko žien súdi preto, že nemôžu nosiť šatku v práci. Rozsudok je víťazstvom aj pre Turecko, ktoré sa snaží uplatňovať prísne oddelenie štátu od cirkvi. Hoci súčasná vládna Strana spravodlivosti a rozvoja sa zákon zakazujúci šatky vo verejných budovách usiluje zrušiť, vplyvné sekulárne armádne kruhy sú proti. Očakávajú sa však protesty moslimov v Európe, ktorí už teraz tvrdia, že súd sa riadil rozhodnutiami politikov, a nie právom.
(mik, reuters)